اخبار باغشهر بم

آسفالت کوچه‌های خاکی بم چند سال زمان می‌برد؟

فیلم / انتظار مردم بم از مسئولین: لطفا بجنبید!

فیلم و عکس‌ – آسفالت معابر و کوچه‌های خاکی بم موضوعی مهم و البته تکراری در نوزده سال اخیر پس از زلزله است.

سایت باغشهر: سال ۱۳۸۶ و درحالی که تنها ۴ سال از زلزله پنجم دی‌ماه ۸۲ می‌گذشت، مسئولین وقت پایان بازسازی بم را اعلام کرده و حتی ‘جشن پایان بازسازی شهر بم’ را برگزار نموند. درحالی که راه زیادی تا اتمام بازسازی بم باقی مانده بود.
این اقدام مسئولین در اعلام زودهنگام پایان بازسازی که صرفا جنبه تبیغاتی و رسانه‌ای داشت باعث شد تکمیل بازسازی بم از ردیف بودجه‌های ملی کنار رفته و بم بماند و هزاران کوچه خاکی و مشکلات زیرساختی که هرگز به آن‌ها توجه‌ای نشد.

نهضت آسفالت و روزنه امید برای آسفالت کوچه‌های خاکی بم 

عکس آسفالت نشدن کوچه‌های خاکی بم بعد از زلزله
عکس / ۱۹ سال از زلزله بم می‌گذرد اما هنوز ۳ هزار کوچه خاکی در این شهر وجود دارد
سال گذشته پروژه‌ای با عنوان “نهضت آسفالت” توسط محمد بنی‌اسدی شهردار وقت آغاز شد که درحال حاضر توسط علیرضا ریاضی شهردار فعلی بم درحال پیگیری است. این پروژه روزنه‌های امید به آسفالت کوچه‌های خاکی بم را برای مردم ایجاد کرد اما از همان ابتدا با کندی پیشرفته و با شرایط کنونی راه درازی در پیش خواهد داشت.

اتمام آسفالت کوچه‌های خاکی بم تا چند سال دیگر؟

عکس کوچه‌های خاکی بم آسفالت نشده سایت باغشهر
عکس / کوچه های خاکی و آسفالت نشده بم ۱۹ سال پس از زلزله
علیرضا ریاضی شهردار بم روز گذشته ضمن بازدید از پروژه آسفالت کوچه‌ها و معابر بم، از آسفالت ۸۸ کوچه در ۴ ماه خبرداد و گفت: پروژه نهضتِ آسفالت را نزدیک به ۴ ماه قبل و به‌صورت شبانه‌روزی و دوشیفت آغاز کردیم که در این مدت ۸۸ کوچه‌ی‌خاکی آسفالت شده‌اند
صحبت‌های شهردار بم درحالی مطرح می‌شود که مسئولین مختلف شهرستان طی سال‌های اخیر از وجود ۳ هزار کوچه خاکی در بم خبر دادند آن‌هم پس از گذشت نزدیک به دو دهه از زلزله‌.
اگر تعداد تمام کوچه‌های خاکی بم همین ۳ هزارتایی که مسئولین اعلام کردند، باشد؛ با در نظر گرفتن هر “۱۲۰ روز – ۸۸ کوچه”، بطور تقریبی می‌شود هر یک‌ونیم روز یک کوچه. بنابراین آسفالت ۳ هزار کوچه حدودا ۲ هزار و ۲۰۵ روز طول خواهد کشید، چیزی بیش از ۶ سال! آن‌هم درصورتی که اگر هیچ وقفه‌ای به دلایل مختلف از جمله کمبود اعتبار پیش نیاد.
به عبارت دیگه با روند فعلی که این نهضت پیش‌ می‌رود؛ آسفالت تمام کوچه‌های خاکی بم حداقل تا سال ۱۴۰۷ زمان خواهد برد؛ یعنی در بیست‌وپنجمین سالگرد زلزله.

فیلم: انتظار مردم از مسئولین: بجنبید!


چند نکته از غفلت در بازسازی شهر و آسفالت کوچه‌های خاکی بم

برای دیدن همین فیلم از اینستاگرام، کلیگ کنید.

۱. مردم بم یادشون هست که بعد از زلزله در مناطق مختلف شهر، ستادهای معین تشکیل شد و هر استان کشور وظیفه بازسازی واحدهای مسکونی، تجاری و اماکن دولتی و اداری در محلات مختلف را برعهده گرفتند، اقدامی که گرچه مثبت بود اما حالا نتیجه این نوع بازسازی؛ معماری‌های گوناگون و ناهمگون از فرهنگ‌های مختلف در شهر بم است.

۲. درحالی که بازسازی خانه‌ها و زیرساخت‌های بم هنوز به نیمه راهم نرسیده بود، مسئولین شهری به صورت شتاب‌زده در سال ۸۶ اتمام عملیات بازسازی را اعلام و در مقابل چشم مردمی که خانه‌هایشان نیمه‌کاره بود؛ جشن پایان بازسازی هم برگزار کردند تا “خودشیرینی” را برای مرکز تکمیل کنند.

۳. این اشتباه (خیانت) که به دلیل شتاب‌زدگی انجام شد نتیجه‌اش هزاران ساختمان نیمه‌کاره است که به دلیل گرانی‌های روزشمار دیگر کسی توان تکمیلشان را هم ندارد.

۴. به هر جای شهر بم سربزنید کوچه‌های خاکی و گاه تسطیح نشده‌ای را می‌بینید که در گوشه و کنارشان هنوز آوار زلزله و دیواره‌های نیمه ویران شده وجود دارد که آوار برداری هم نشده‌اند.

۵. در شهری که تمام زیر ساخت‌هایش در چند ثانیه تخریب شد هنوز هم مردم برای اتمام عمران شهری و رفت و آمد در سطح شهر مشکلات زیادی دارند. در این میان اما مسئولان یکی پس از دیگری می‌آیند و می‌روند و پست جدید و بالاتری هم می‌گیرند اما اقدام مؤثری برای رفع مشکل انجام نمی‌شود.

۶. اگر بازسازی بم عجولانه اعلام نشده بود، ردیف اعتبارات ملی قطع نمیشد و اکنون برای آسفالت کوچه‌های خاکی و زیرساخت‌های اساسی شهر با مشکل کمبود بودجه مواجه نبودیم و به گرفتن پول از مردم و راه‌اندازی نهضت آسفالت هم نیازی نبود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه