اخبار باغشهر بم

بم بدون شهردار: محمد بنی‌اسدی سرپرست شهرداری/ انتخاب شهردار جدید در جلسه بعد شورا

ناگفته‌های جلسه شورای شهر: چرا محمد بنی‌اسدی در سمت خود ابقا نشد؟/ اسامی موافقین و مخالفین شهردار فعلی/ تاثیر اختلافات شخصی بر انتخاب شهردار بم

بررسی وضعیت انتخاب شهردار جدید بم در جلسات شورای شهر/ محمد بنی‌‌اسدی، رسول برائی‌نژاد و رضا عبدی‌زاده سه گزینه تصدی شهرداری بم

به گزارش باغشهر، اولین جلسه علنی انتخاب شهردار جدید بم روز دوشنبه برگزار شد و نهایتا اعضای شورای شهر، محمد بنی‌اسدی شهردار فعلی را به‌عنوان سرپرست شهرداری انتخاب کردند تا در جلسات بعدی انتخاب شهردار جدید بم مورد بررسی قرار گیرد.

جلسه دوشنبه هجدهم مرداد شورای اسلامی بم به ریاست کریم غضنفرآبادی و با حضور محمدتقی جهانپور، حبیب‌الله قلعه‌خانی، علیرضا ریاضی، منصور عزیزآبادی، حامد سلجوقیان و سمانه سام‌نژاد اعضای جدید شورای ششم با دستور کار تعیین وضعیت سرپرستی شهردار بم تشکیل شد.
در ابتدای جلسه کریم غضنفرآبادی رئیس شورا ضمن تبریک روز خبرنگار در خصوص جایگاه شورای شهر گفت: ما نمایندگان مردم هستیم و ابلاغمان را از مردم بم گرفتیم. باید براساس تفکر و تعقل و نگاه جهانی به مسئله انتخاب شهردار نگاه کنیم، مشکلات زیاد است و ما مرد میدان می‌خواهیم و به هیچ وجه اجازه دخالت در شورا را به هیچ کسی نمی‌دهم و به هیچ عنوان نخواهیم گذاشت کسی احساسی تصمیم بگیرد.

غضنفرآبادی همچنین در خصوص جلسه روز شنبه که غیرعلنی برگزار شد و مورد انتقاد رسانه‌ها نیز قرار گرفته بود، توضیح داد: این جلسه غیر رسمی و جهت آشنایی عزیزان شورا بوده که در آن جلسه از آقایان رسول برائی‌نژاد، رضا عبدی‌زاده و محمد بنی‌اسدی (شهردار فعلی) به عنوان کاندیدای شهرداری بم دعوت شد تا برنامه‌های خود را ارائه دهند.


برنامه‌های محمد بنی‌اسدی برای شهرداری بم

اولین نفر از گزینه‌های تصدی شهرداری که برنامه خود را ارائه داد محمد بنی‌اسدی بود.

بنی‌اسدی با ارائه اسلایدهایی به شرح اقدامات و برنامه‌های آینده خود پرداخت. وی از توسعه و پیشرفت در حوزه فرهنگی و اجتماعی و استفاده از ظرفیت گردشگری و برندسازی با نام بم به عنوان اهداف خود یاد کرد و از چشم‌انداز بم به عنوان مرکز استان در برنامه‌هایش خبر داد. وی همچین از آسفالت، بودجه‌بندی واقعی، نوسازی ماشین‌آلات و زنده کردن شب‌های بم و… به عنوان بخشی از برنامه‌های اصلی فعلی و آینده‌اش نام برد. محمد بنی‌اسدی در پایان توضحیات خود، در خصوص طرح‌های شهرداری الکترونیک نیز برنامه‌هایی پیشنهاد داد.

برنامه‌های رسول برائی‌نژاد برای شهرداری بم

رسول برائی‌نژاد که در حال حاضر معاون عمرانی شهرداری بم است اهداف و برنامه‌های خود برای تصدی شهرداری بم را شرح داد.

رسول برائی‌نژاد معقد بود در شرایط فعلی کشور از ظرفیت نماینده شرق استان می‌توان بسیار استفاده کرد وی همچنین جایگاه شهردار را به عنوان نفر هشتم شورا می‌دانست و تاکید کرد که هیچ دوره‌ای مواضع سیاسی نداشته است. وی در خصوص توانمندسازی اقتصادی و فرهنگی و تغییر رویکرد ساخت‌وساز شهرداری و همچنین تنظیم طرح ترافیک توضیحاتی را ارائه داد و به شرح برنامه پرداخت. برائی نژاد همچنین از عملکرد محمدبنی‌اسدی بعنوان شهردار تمجید کرد.

برنامه‌های رضا عبدی‌زاده برای شهرداری بم

رضا عبدی‌زاده معاون شهرسازی شهرداری بم نیز سومین نفری بود که به شرح برنامه‌های خود پرداخت.

رضا عبدی‌زاده به ارائه عملکرد ۲۲ ساله خود در شهرداری بم پرداخت و همچنین در خصوص فعالسازی کدهای درآمدی جدید در حوزه عوارض شهری، اصلاح منشور اخلاقی و برگزاری نمایشگاه کتاب با موضوع شهرنشینی نیز توضیحاتی را ارائه کرد وی همچنین در خصوص طلب‌های شهرداری از دیگر ارگان‌ها دولتی نیز اطلاعاتی را ارائه داد.

نظر اعضای شورای شهر بم در جلسه انتخاب شهردار

پس از ارائه برنامه‌ها و اهداف گزینه‌های شهرداری بم، اعضای شورای شهر به بیان نظرات خود پرداختند.

کریم غضنفرآبادی رئیس شورا تاکید کرد امروز تا هر زمانی که طول بکشد با گفتگو و صحبت، باید تکلیف شهردار بم مشخص شود وی همچنین گفت: به شخص و یا گروهی اجازه دخالت در کار شورا را نخواهیم داد.
در ادامه علیرضا ریاضی خواستار رای‌گیری در خصوص انتخاب شهردار شد و گفت: با توجه به اینکه افراد عنوان شده برنامه خود را ارئه داده‌اند شهردار باید مشخص شود و اگر این رای گیری نتیجه‌ای نداشت باید در خصوص سرپرست نیز تصمیم‌گیری شود.
اما غضنفرآبادی میگوید این برنامه ادامه دارد و ممکن است افراد بیشتر و توانمندتری باشد و ما در مقابل مردم مسئولیم که با صبر و دقت این انتخاب را از نخبگان شهر انجام دهیم. غضنفرآبادی تاکید می‌کند که امروز از بین گزینه‌ها باید سرپرست را انتخاب کنند در مقابل ریاضی معتقد است که افرادی که امروز رزومه و برنامه ارائه دادند برای انتخاب شهردار بوده نه سرپرست.
سمانه سام‌نژاد دیگر عضو شورا که کارمند شهرداری نیز می‌باشد، معتقد است باید در جلسات بعد گزینه‌های جدید هم معرفی شود تا به افراد دیگر نیز وقت داده شود.
در ادامه منصور عزیزآبادی از دو دیدگاه دیگر به مساله نگاه می‌کند که تاخیر در انتخاب شهردار می‌تواند باعث ناراحتی مردم شود و از طرفی سریع انتخاب کردن شهردار نشان شتاب در کار است که مردم نمی‌پسندند.
حامد سلجوقیان: با توجه به شرایط شهرداری در شرایط فعلی، انتخاب سرپرست به صلاح نیست و باید شهردار را انتخاب کنیم.
حبیب‌الله قلعه‌خانی: در جلسه قبل تصمیم بر این شد که از بین گزینه‌های معرفی شده شهردار را انتخاب کنیم. باید از سه گزینه حال حاضر یک گزینه را به عنوان شهردار انتخاب کنیم و انتخاب سرپرست، شهرداری را به حاشیه می‌برد.
محمدتقی جهانپور خواستار پایان مسائل حاشیه‌ای در شورا شد و از غضنفرآبادی نیز تشکر کرد که اجازه دخالت از بیرون به شورا را نمی‌دهد و شفافیت را سرلوحه کارش قرار داده. جهانپور همچنین‌ افزود: برای من ثابت شد که رئیس شورا جانبداری هیچ گزینه‌ای را نکرد و این برای من بسیار ارزشمند است. وی در ادامه از محمد بنی‌ اسدی حمایت کرد و رزومه‌ی او را قوی دانست.

موافقین و مخالفین محمد بنی‌اسدی را بشناسید

محمدتقی جهانپور، حبیب‌الله قلعه‌خانی، حامد سلجوقیان و علیرضا ریاضی چهار عضو موافق ابقا محمد بنی‌اسدی بعنوان شهردار بم بودند و همچنین کریم غضنفرآبادی، سمانه سام‌نژاد و منصور عزیزآبادی نیز ۳ عضو مخالف وی هستند‌.

گرچه براساس قانون شوراها؛ “رای نصف اعضا + یک نفر” ملاک است و بنابراین با ثبت آرای ۴ در مقابل ۳ نیز محمد بنی اسدی در سمت شهردار بم ابقا میشد، اما اعضا ترجیح دادند بطور موقت بنی اسدی را سرپرست شورا معرفی کنند و در جلسات بعدی انتخاب شهردار بم نهایی شود.

اختلافات شخصی مانع از تصمیم‌گیری صحیح نشود

محمدتقی جهانپور در بخشی از سخنان خود با اشاره به اختلافات سمانه سام‌نژاد و محمد بنی اسدی، گفت: از شب گذشته بیش از سه ساعت با خانم سام‌نژاد تماس تلفنی داشته تا بتواند کدورت بین ایشان و آقای بنی‌اسدی را حل کند. جهانپور تاکیدکرد که ما چهار نفر (موافقین بنی‌اسدی) اکنون میتوانیم شهردار را انتخاب کنیم ولی به سرپرستی وی رای دادیم با این‌حال اگر احساس کنیم هر یک از اعضای شورا پشت‌پرده کاری کنند و زد و بند داشته باشند، قطعا این تصمیم (انتخاب‌ بنی‌اسدی) را عملی می‌کنیم.

بهتر است شورا هرچه سریعتر شهردار قطعی بم را چه آقای بنی‌اسدی و چه فرد دیگری غیر از وی را با هر تعداد رای لازم، مشخص کند. اگر اعضای شورا با برنامه و هدف مشخص وارد کارزار انتخابات شده‌اند، فرصت آنها برای انتخاب شهردار جدید بم از حدود ۵۰ روز قبل و چه بسا قبل‌تر از آن آغاز شده است. ایجاد فرصت برای تفاهم و تعامل و رفع برخی اختلافات قطعا خوب است اما ضرورتی هم ندارد که احتمالا روند طولانی آن، برخی مصالح اصلی را فدای مصالح جزیی کند. مثلا ممکن است در نظر برخی از شهروندان این ایجاد فرصت، به ایجاد زمانی برای چانه‌زنی و امتیازگیری و بده بستان‌های خاص و پشت‌پرده تعبیر شود که بیش از هرچیز دیگری به پیکره نحیف و ساختار معیوب نهاد شورای شهر و شهرداری در بم ضربه می‌زند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه