اخبار باغشهر بم

بادهای ۱۲۰ روزه سیستان تا پایان خرداد بم و شرق استان را درگیر ریزگردها می‌کنند

بادهای فصلی سیستان که همیشه وجود داشته‌اند؛ چندسالی است به دلیل تاثیرات منفی سد نسا بر پوشش گیاهی منطقه، باعث افزایش ریزگردها در شرق استان کرمان می‌شوند. / براساس اعلام هواشناسی، به مردم مناطق شرق و جنوب استان توصیه می‌شود در فضای باز از ماسک سه‌لایه استفاده نمایند.

وضعیت هواشناسی بم و شرق استان کرمان (نرماشیر، فهرج و ریگان) در هفته پایانی خرداد: تقویت بادهای ۱۲۰ روزه سیستان به همراه افزایش ریزگردها.


لینک ورود به سامانه هواشناسی بم


طبق اعلام رسمی اداره کل هواشناسی استان کرمان، پیش‌بینی می‌شود الگوی بادهای ۱۲۰ روزه سیستان تقویت خواهد شد و طوفان شن و خاک از روز جمعه (۲۷ خرداد تا سه‌شنبه ۳۱ خرداد) در مناطق گسترده‌ای از استان دور از انتظار نیست.

در طی این مدت وزش باد نسبتا شدید و گرد و خاک، احتمال طوفان شن و اختلال در راه های مواصلاتی استان کرمان به سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی دور از انتظار نیست.


مناطق تحت تاثیر طوفان و گردوخاک

فعالیت این سامانه از جمعه ۲۷ خرداد تا سه‌شنبه ۳۱ خرداد و در نیمه‌شرقی و جنوبی استان کرمان شامل شهرستان‌های بم، نرماشیر، ریگان، فهرج، جیرفت، رودبارجنوب، شهداد، عنبرآباد، فاریاب، قلعه گنج، کهنوج و منوجان خواهد بود.
اثر این مخاطره کاهش کیفیت هوا، افزایش غلظت غبار، کاهش میزان دید افقی، اختلال موقتی در ناوگان حمل و نقل، احتمال خسارات در اثر وزش شدید باد به انواع تیرها و دکل‌ها پیش‌بینی می‌شود.

توصیه‌های پیشگیرانه

رفتن به فضای باز به ویژه برای گروه‌های حساس، سالمندان، کودکان و افراد با زمینه بیماری‌های قلبی و تنفسی توصیه نمی‌شود. همچنین استفاده از ماسک سه‌لایه برای حضور در فضای باز ضروری است.
توجه به استحکام سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی، پوشش گلخانه‌ها، محافظت از کندوهای زنبورعسل و اتخاذ تمهیدات لازم از سوی دستگاه‌های اجرایی و دولتی بویژه فرمانداری‌ها، پلیس‌راه و ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، ضروری و لازم‌الاجراست. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه