اخبار استان کرمان

در میانه جنجال استان شدن بم و جیرفت؛ سیرجان هم طرح داد/ روزنامه جوان: باعث اعتراضات خیابانی نشوید

روزنامه اصولگرای "جوان" خطاب به نمایندگان شهرستان‌های بم، جیرفت و سیرجان؛ نوشت: با لجبازی و شعار، به اعتراضات شدید خیابانی دامن نزنید / استانداری: تقسیم کرمان منتفی است.

پس از آنکه طی ماه‌های اخیر همچون سالیان گذشته، طرح تقسیم استان کرمان تیتر یک رسانه‌ها شد و خبر از اعلام وصول طرح‌‌های استان شدن بم (کرمان شرقی) و جیرفت (کرمان جنوبی یا سبزواران) در مجلس به گوش رسید؛ اکنون نماینده سیرجان و بردسیر نیز از طرح استان سمنگان به مرکزیت جیرفت می‌گوید.

به گزارش باغشهر، استان کرمان، بزرگترین استان کشور است، با سرمایه‌های ارزشمند، ظرفیت‌های فراوان و ثروت سرشار و البته محرومیت‌هایی که در جا‌ی‌جای آن موج می‌زند و این مسئله باعث شده است مردم مناطق مختلف استان کرمان، راه برون‌رفت از مشکلات، محرومیت‌ها و بی‌مهری‌ها را در مستقل شدن جست‌وجو کنند.

سالهاست که طرح تقسیم استان کرمان مطرح است و البته به‌تبع شرایط و موقعیت‌های خاص چون ایام انتخابات و… تنور آن داغ می‌شود، به تیتر یک اخبار می‌آید و پس از مدتی با اظهار نظر مسئولان و تأیید و تکذیب‌ها به دست فراموشی سپرده می‌شود.

استان شدن بم جیرفت سیرجان تقسیم استان کرمان جنوبی شرقی سبزواران سمنگان
عکس/ نقشه استان کرمان؛ بزرگترین استان ایران
در تمامی این سال‌ها مسئله تقسیم استان کرمان مطرح بوده است؛ گاهی از تشکیل استان بم (کرمان شرقی) خبرآمده و گاهی از ایجاد استان کرمان جنوبی یا سبزواران به مرکزیت جیرفت. و البته “استان شدن سیرجان” با نام استان سمنگان نیز مطالبه مردم این منطقه بوده و طرح آن پس از بم و جیرفت، به مجلس رسیده است.

طرح استان کرمان جنوبی به مرکزیت جیرفت

کمی به عقب برگردیم؛ اردیبهشت ماه سال جاری، ذبیح الله اعظمی ساردویی نماینده جیرفت و عنبرآباد، طرح تشکیل استان کرمان جنوبی را ارائه داد. این طرح خواستار جداشدن هفت شهرستان جیرفت، عنبرآباد، کهنوج، قلعه‌ گنج، منوجان، فاریاب و رودبارجنوب از استان کرمان و تشکیل استان جدید با نام کرمان جنوبی یا سبزواران به مرکزیت جیرفت است.

پس از طرح نماینده جیرفت، حجت‌الاسلام موسی غصنفرآبادی نماینده مردم بم و شرق استان کرمان گفت «با طرح دادن جایی استان نمی‌شود، با این حال اگر قرار باشد صرفاً با طرح دادن جایی استان شود، به زودی طرح بنده برای استان شدن  “منطقه شرق استان کرمان” و طرح نماینده سیرجان هم برای استان شدن منطقه سیرجان نیز نهایی و به مجلس ارائه خواهد شد و با این وضع طرح تفکیک استان کرمان معطل خواهد ماند.»

اعلام وصول طرح استان بم

طرح تشکیل “استان بم” نیز ۲۴ شهریور؛ توسط نماینده شرق استان کرمان، به مجلس ارائه شد.

در طرح “استان بم” حجت‌الاسلام موسی غضنفرآبادی؛ خواستار مستقل شدن بم، ریگان، فهرج و نرماشیر از کرمان شده است. براساس این طرح، منطقه شرق استان کرمان به عنوان یک استان جدید در تقسیمات کشوری شناخته خواهد شد.

پس از بم و جیرفت؛ سیرجان هم برای استان شدن طرح داد

پس از اعلام وصول طرح‌های استان شدن جیرفت و بم؛ نوبت به نماینده سیرجان و بردسیر رسید تا طرح تشکیل استان سمنگان به مرکزیت سیرجان را به مجلس برساند.

شهباز حسن‌پور نماینده سیرجان و بردسیر، با بیان اینکه “تا کنون سه تقاضا برای تقسیم استان کرمان در مجلس مطرح شده ” اظهار داشت: درخواست استان شدن جیرفت، استان شدن منطقه بم و استان شدن سیرجان به صحن مجلس رسیده است. وی همچنین افزود: تقسیم استان کرمان به چند استان، درخواست مردم است و وظیفه ما به‌عنوان نمایندگان مردم، پیگیری خواست‌ها و مطالبات مردمی است.

حمایت پورابراهیمی نماینده کرمان از طرح استان شدن جیرفت

محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس، ضمن حمایت تلویحی از طرح تشکیل استان کرمان جنوبی به مرکزیت جیرفت، گفت: “در جریان درخواست نمایندگان برای استان شدن منطقه بم و یا سیرجان نیستم. سال‌ها قبل درخواست تبدیل جنوب استان کرمان به یک استان مجزا به مرکزیت جیرفت مطرح شده بود که به نتیجه نرسید. این‌که دوباره مسئله تقسیم کرمان و استان شدن بم و سیرجان مطرح شده است منطقی به‌نظر نمی‌رسد.”
پورابراهیمی همچنین با بیان اینکه اصل موضوع تقسیم استان کرمان؛ برای اداره بهتر آن کار ارزشمندی است، افزود: تقسیم استان کرمان به چهار استان عملاً امکان‌پذیر نیست و کرمان نهایتاً می‌تواند به دو استان تقسیم شود.

تقسیم استان کرمان منتفی است

علیار اسکندری‌نسب مدیرکل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری کرمان نیز به خبرنگار تسنیم گفت: حدود دو یا سه هفته قبل در وزارت کشور جلسه‌ای در ارتباط با تقسیم استان کرمان برگزار شد.

مدیرکل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری کرمان با اشاره اینکه “جلسه برگزار شده مربوط به جنوب استان بود” اضافه کرد: در این جلسه تصمیم بر این شد که تقسیم استان کرمان از دستورکار خارج شود و با توجه به شرایط خاص استان، طرح استان‌های جدید اجرایی نشود.

روزنامه جوان: به اعتراضات خیابانی دامن نزنید

روزنامه “جوان” با اشاره به حواشی مربوط به تقسیم استان کرمان و طرح‌های بم، جیرفت و سیرجان نوشت: این روال نشان می‌دهد که در موضوع حساس تغییر تقسیمات کشوری، با یک لجبازی و یا سطحی‌نگری و بی‌اعتنایی به منافع ملی با هدف کسب محبوبیت شخصی روبه‌رو هستیم.

تغییر مناطق جغرافیایی کشور با حساسیت بسیار بالایی توسط مردم دنبال می‌شود و بعضاً اعتراضات خیابانی شدیدی را موجب شده است. چنین موضوعی نباید دستخوش لجبازی‌های درون استانی قرار بگیرد.
در واقع هر نماینده صرفاً دغدغه حوزه انتخابیه خود را دارد. اینگونه طرح‌ها در نهایت به جایی نمی‌رسد و صرفاً نماینده مورد نظر می‌تواند نزد افکارعمومی حوزه انتخابیه‌اش فخر بفروشد که به فکر پیشرفت شهر بوده است!

مرتبط با این موضوع بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه