اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آسوشیتدپرس: آمریکا در حال بررسی لغو گسترده تحریم‌های ایران است

همزمان با دیدار مقامات آمریکا و روسیه در وین

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس از تلاش دولت آمریکا برای بهبود روابط و لغو گسترده تحریم‌های ایران خبر داد.

به گزارش باغ شهر، خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی به نقل از منابع سابق و فعلی دولت ایالات متحده اعلام کرد آمریکا در حال بررسی لغو گسترده تحریم‌های ایران به منظور احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، موسوم به برجام، است.

همزمان، یک مقام ارشد روسیه از دیدار با رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در حاشیه مذاکرات وین اتریش خبر داد.

آسوشیتدپرس افزود: در جریان مذاکرات غیرمستقیم که در وین در جریان است و چند هفته از آن می‌گذرد، ایران درخواست کرده است تمامی اقدامات تحریمی آمریکا لغو شود.

این گزارش به تحریم‌هایی که دولت آمریکا درحال حاضر مشغول بررسی برای لغو آنها است، اشاره‌ای نکرده است. ولی منابع این گزارش گفته‌اند آمریکا در نظر دارد تحریم‌هایی را که با این توافق هسته‌ای سازگار نیستند، لغو کند.

آسوشیتدپرس می‌گوید نظام تحریم‌های ایران به لحاظ تحریم‌های مرتبط با تروریسم و حقوق بشر پیچیده است و ممکن است لغو تحریم‌های هسته‌ای، شماری از تحریم‌ها در دیگر حوزه‌ها را هم دربرگیرد.

مقامات دولت آمریکا به آسوشیتدپرس گفته‌اند تمامی تحریم‌های غیرهسته‌ای لغو نمی‌شود. ولی آنها مشخص نکرده‌اند به نظر آن‌ها کدام تحریم‌ها که در دولت قبلی ایالات متحده علیه ایران اعمال شده، نامناسب است.

در هفته‌های گذشته، هیات‌های ایران و آمریکا مذاکرات غیرمستقیمی را برای بازگشت ایران به تعهدات ذیل برجام و همچنین بازگشت ایالات متحده به این توافق هسته‌ای داشتند.

میخاییل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی و رییس هیات مذاکره‌کننده روسیه روز پنجشنبه نهم اردیبهشت با انتشار عکسی، از دیدار میان هیات روسیه و ایالات متحده به ریاست رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران خبر داد.

سفیر روسیه مذاکرات مربوط به احیای کامل برجام را مفید خواند.

ایران می‌گوید به این شرط به تعداد ذیل برجام باز می‌گردد که ایالات متحده تحریم‌های هسته‌ای اجرا شده در دوران دونالد ترامپ را لغو کند./ پایگاه خبری پرسش

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه