اخبار باغشهر بمنام آوران و مشاهیر بم

درگذشت پروفسور محمود لشکری‌زاده بمی از مشاهیر بم و اساتید ریاضیات جهان

خالق "تئوری بمی" و نویسنده ۴۰ مقاله آی.اس.آی چاپ شده در مجله‌های علمی معتبر آمریکا، چین، انگلستان، ژاپن، کانادا و آلمان

پروفسور محمود لشکری‌زاده بمی خالق “تئوری بمی” و اساتید ریاضیات جهان، درگذشت.

به گزارش باغشهر، دکتر محمود لشکری‌زاده بمی که از نوابغ ریاضیات جهان و خالق تئوری بمی به شمار می‌رفت، شب گذشته (۲۸ مهر ۱۴۰۰) در بیمارستان مهرگان کرمان درگذشت. وی مدتی به علت سکته مغزی، تحت مراقبت بود.


مرکز فرهنگی رسانه‌ای باغشهر، درگذشت پروفسور لشکری‌زاده را به خانواده ایشان، شاگردان و دوست‌داران وی و مردم فرهیخته‌پرور بم تسلیت می‌گوید.


محمود ‌لشکری‌زاده ‌بمی سال ۱۳۲۷ در محله باغدشت شهر بم به دنیا آمد. وی تحصیلات خود را از دبستان افخم بم شروع کرده و پایه‌دوازدهم را در دبیرستان خوارزم ادامه می‌دهد و به‌ این ترتیب دیپلم خود را سال ۱۳۴۷ اخذ می‌کند.

پروفسور محمود لشکری‌زاده بمی سال ۱۳۶۱ در آزمون استخدامی یکی از دانشگاه های کانادا پذیرفته می‌شود اما وی به ایران بازگشت و با همکاری چند ریاضی‌دان دیگر، مقطع کارشناسی ارشد ریاضی را در دانشگاه اصفهان راه‌اندازی می‌کنند. آن‌ها همچنین در سال ۷۰ دوره دکتری را در این دانشگاه دایر نمودند‌.


۴۶ مقاله‌ی علمی معتبر از محمود لشکری‌زاده بمی منتشر شده که از این تعداد حدود ۴۰ مقاله آی.اس.آی هستند و در مجله های علمی کشورهای آمریکا، چین، انگلستان، ژاپن، کانادا و آلمان چاپ شده‌اند. همچنین از وی یک تئوری در ریاضیات جهان به ماندگار مانده است که به نام تئوری بمی، شناخته می‌شود.

زندگی‌نامه کامل و بیوگرافی علمی پروفسور لشکری‌زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه