نام آوران و مشاهیر بم

زندگی‌نامه پروفسور عباس افلاطونیان؛ بنیان‌گذار مرکز درمان ناباروری زنان

موسس بیمارستان افلاطونیان بم و مرکز درمان ناباروری یزد

زندگی‌نامه پروفسور عباس افلاطونیان، بنیان‌گذار بیمارستان افلاطونیان بم و مرکز درمان ناباروری یزد

دکتر عباس افلاطونیان؛ مؤسس بزرگترین مرکز درمان نازایی و ناباروری در خاورمیانه، متخصص زنان و زایمان در یزد و بنیان‌گذار بیمارستان افلاطونیان بم می‌باشد.

زندگی‌نامه پروفسور عباس افلاطونیان

زندگی‌نامه پروفسور عباس افلاطونیان
عکس دکتر عباس افلاطونیان موسس بزرگترین مرکز درمان نازایی در خاورمیانه

دکتر عباس افلاطونیان ۱۸ آبان ۱۳۲۹ در شهر بم متولد شد.

وی فرزند حاج احمد افلاطونیان یکی از بازرگانان خوش نام و مذهبی بم و مادرش بی‌بی صدیقه، فرزند ابوالقاسم کرباسی بنیان‌گذار هیئت حسینی کرباسی است.

تحصیل را از مدرسه فردوسی بم آغاز کرد و ابتدایی و متوسطه را تا سال ۱۳۴۷ در این شهر به پایان رساند و همان سال رتبه اول امتحانات نهایی استان کرمان در رشته طبیعی (تجربی فعلی) را به دست آورد و در همان سال پس از قبولی در کنکور وارد رشته پزشکی دانشگاه تهران گردید.

در سال ۱۳۵۴ جزو ۵ درصد اول دانشجویان فارغ‌التحصیل شد و جهت خدمت به زادگاهش برگشت و حدود یک سال در بیمارستان شیر و خورشید سرخ (هلال احمر فعلی) به همشهریان خود خدمت نمود و در سال ۱۳۵۵ دوره تخصص زنان و زایمان را در دانشگاه تهران شروع نمود.

انتخاب این رشته به دلیل نیاز مبرم به تخصص زنان و زایمان بود و در سال ۱۳۵۹ به محض فراغت از تحصیل به شهر بم برگشت تا دین خود را ادا نماید.

دکتر عباس افلاطونیان ابتدا بخش زنان و زایمان بیمارستان امام خمینی بم را فعال کرد و سپس زایشگاه مهدیه این شهر را که گروهی از خیرین از جمله پدرش از قبل ساخته بودند راه‌اندازی نمود و تا سال ۱۳۶۲ به اتفاق یکی از دوستان همکارش این زایشگاه را به بهترین محل رسیدگی بیماران این رشته اداره نمود به طوری که نیاز اعزام به مرکز استان به حداقل رسانده شد.

تاسیس مرکز درمان نازایی و ناباروری در یزد

از همان ابتدا در فکر تأسیس بیمارستان بزرگ جهت ارائه خدمت همه رشته‌­های پزشکی را داشت. وی ابتدا با بیمارستان دکتر مجیبیان و سپس از سال ۱۳۶۴ با تأسیس دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی به عنوان استادیار فعالیتش را در بخش آموزشی و تحقیقاتی این مؤسسه علمی ادامه داد.

در سال ۱۳۶۶ با ارائه اولین طرح تحقیقاتی این دانشگاه تحت عنوان “بررسی میزان موفقیت لقاح خارج رحمی  (IVF) در بیماران نابارور” به اتفاق همکارانش اولین مرکز لقاح خارج رحمی ایران را در سال ۱۳۶۸ تأسیس نمود (مرکز تحقیقاتی و درمانی ناباروری یزد).

با تولد اولین فرزند حاصل از لقاح خارج از بدن در هشتم دی ماه ۱۳۶۸ سیل زوج‌­های نابارور به این مؤسسه سرازیر شد و بعدها با کمک ایشان و همکارانشان مراکز دیگری در ایران از جمله تهران، شیراز  و اصفهان راه‌اندازی شد.

تاسیس بیمارستان افلاطونیان بم

فکر ایجاد بیماستان افلاطونیان به یاد پدر بزرگوار ایشان همیشه در فکر و ذهن او بود و نهایتاً پس از چند سال تلاش در سال ۱۳۷۷ این بیمارستان در شهرستان بم افتتاح گردید.

با وقوع زلزله دلخراش و مصیب بار در دی ماه ۱۳۸۲ این بیمارستان نیز صدمات جدی پیدا کرد ولی باز به عنوان اولین محلی بود که مردم بم زیر سقف (پس از استفاده از چادرها و کانکس‌­ها) توانستند آرامش یابند.

از مردادماه ۱۳۸۳ فعالیت مجدد خود را با کمک حمایت­‌های بی دریغ استانداری کرمان و به خصوص روانشاد محمودی استاندار وقت آغاز نمود و تا حدود ۱۵ ماه تنها محل درمان سرپایی و بستری بیماران آسیب دیده این شهرستان بود.

در آن شرایط بسیاری از پزشکان غیربومی این شهر را ترک نموده بودند و تأمین کادر پزشکی در آن ۱۵ ماهِ پس از زلزله، بسیار مشکل بود.

در یزد نیز فعالیت مرکز تحقیقاتی و درمانی ناباروری در سه بخش ادامه یافت به طوری که با دوره­‌های آموزشی کوتاه مدت و سپس بلند مدت؛ تربیت قلوشیب نازایی و دکترای (PHD) بیولوژی تولید مثل، تاکنون ده‌­ها فارغ‌التحصیل داشته که هر کدام در یک مرکز معتبر دانشگاهی و غیردانشگاهی در سراسر ایران مشغول به خدمت شده‌­اند.

تاسیس اولین مجله انگلیسی زبان در خصوص ناباروری 

تأسیس اولین مجله انگلیسی زبان این رشته به نام
iranian Journal of Reproduction Medicine (URM)  را دکتر عباس افلاطونیان بنا گذاشت که همچنان بصورت ماهانه منتشر می‌گردد و در بسیاری از سایت‌­های معتبر پزشگی جهان از جمله Pubmed نمایه می­‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه