نام آوران و مشاهیر بم

زندگی‌نامه پروفسور عباس افلاطونیان؛ بنیان‌گذار مرکز درمان ناباروری زنان

موسس بیمارستان افلاطونیان بم و مرکز درمان ناباروری یزد

زندگی‌نامه پروفسور عباس افلاطونیان، بنیان‌گذار بیمارستان افلاطونیان بم و مرکز درمان ناباروری یزد

دکتر عباس افلاطونیان؛ مؤسس بزرگترین مرکز درمان نازایی و ناباروری در خاورمیانه، متخصص زنان و زایمان در یزد و بنیان‌گذار بیمارستان افلاطونیان بم می‌باشد.

فیلم معرفی دکتر عباس افلاطونیان

پدر علم درمان ناباروری و علوم تولید مثل ایران را بهتر بشناسید:

 

دانلود فیلم


زندگی‌نامه پروفسور عباس افلاطونیان

زندگی‌نامه پروفسور عباس افلاطونیان
عکس دکتر عباس افلاطونیان موسس بزرگترین مرکز درمان نازایی در خاورمیانه

دکتر عباس افلاطونیان ۱۸ آبان ۱۳۲۹ در شهر بم متولد شد.

پدرش حاج احمد افلاطونیان اصالتا یزدی بود و یکی از بازرگانان خوش‌نام بم به‌شمار می‌رفت و مادرش بی‌بی صدیقه اصالتا بمی و فرزند ابوالقاسم کرباسی بنیان‌گذار هیئت حسینی کرباسی بود.

دوران تحصیل عباس افلاطونیان

تحصیل را از مدرسه فردوسی بم آغاز کرد و ابتدایی و متوسطه را تا سال ۱۳۴۷ در این شهر به پایان رساند و همان سال رتبه اول امتحانات نهایی استان کرمان در رشته طبیعی (تجربی فعلی) را به دست آورد.
عباس افلاطونیان پس از قبولی در کنکور وارد رشته پزشکی دانشگاه تهران گردید‌ وی سال ۵۴ فارغ‌التحصیل شد و جهت خدمت به زادگاهش برگشت و حدود یک سال در بیمارستان شیر و خورشید سرخ (هلال احمر فعلی) به همشهریان خود خدمت نمود و سال ۱۳۵۵ دوره تخصص زنان و زایمان را در دانشگاه تهران شروع نمود.
انتخاب این رشته به دلیل نیاز مبرم مناطق شرقی به به متخصص زنان و زایمان بود و سال ۵۹ به محض فراغت از تحصیل به شهر بم برگشت تا دین خود را ادا نماید.

تاسیس زایشگاه مهدیه در بم توسط دکتر افلاطونیان

دکتر عباس افلاطونیان ابتدا بخش زنان و زایمان بیمارستان امام خمینی بم را فعال کرد و سپس زایشگاه مهدیه این شهر را که گروهی از خیرین از جمله پدرش از قبل ساخته بودند را راه‌اندازی نمود و تا سال ۱۳۶۲ به اتفاق یکی از دوستان همکارش این زایشگاه را به بهترین محل رسیدگی بیماران این رشته اداره نمود به طوری که نیاز اعزام به مرکز استان به حداقل رسانده شد.

تاسیس مرکز درمان نازایی و ناباروری در یزد با همت پروفسور افلاطونیان

پروفسور افلاطونیان سال ۶۳ جهت خدمت به مردم زادگاه پدری‌اش به یزد رفت. وی ابتدا کار خود را با همکاری در بیمارستان دکتر مجیبیان یزد شروع کرد و سپس از سال ۱۳۶۴ با تأسیس دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد به عنوان استادیار فعالیتش را در بخش آموزشی و تحقیقاتی این مؤسسه علمی آغاز کرد.

او و همکارانش سال ۱۳۶۸ جهت عملی کردن طرح تحقیقاتی خود با عنوان “بررسی میزان موفقیت لقاح خارج رحمی  (IVF) در بیماران نابارور” اقدام به تاسیس اولین مرکز لقاح خارج رحمی ایران را در سال ۱۳۶۸ تأسیس کردند. (پژوهشکده علوم تولید مثل یزد).

با تولد اولین فرزند حاصل از لقاح خارج از بدن در هشتم دی ماه ۱۳۶۸ سیل زوج‌­های نابارور به این مؤسسه سرازیر شد و بعدها با کمک ایشان و همکارانشان مراکز دیگری در ایران از جمله تهران، شیراز  و اصفهان راه‌اندازی شد.

تاسیس بیمارستان افلاطونیان بم

پروفسور افلاطونیان سال ۱۳۷۷ به یاد پدر خود اولین بیمارستان خصوصی بم را با نام بیمارستان افلاطونیان تاسیس کرد.

تاسیس اولین مجله انگلیسی زبان در خصوص ناباروری توسط عباس افلاطونیان

تأسیس اولین مجله انگلیسی زبان این رشته به نام iranian Journal of Reproduction Medicine (URM)  را دکتر عباس افلاطونیان بنا گذاشت که همچنان بصورت ماهانه منتشر می‌گردد و در بسیاری از سایت‌­های معتبر پزشگی جهان از جمله Pubmed نمایه می­‌شود.
پروفسور افلاطونیان علاوه بر مرکز درمان ناباروری یزد، در راه‌اندازی سه مرکز دیگر در شهرهای تهران، اصفهان و شیراز نیز نقش مستقیم و تاثیرگذاری داشته است.

عباس افلاطونیان خردادماه ۱۴۰۱ با سفر به بم از راه‌اندازی مرکز درمان نازایی بم در بیمارستان افلاطونیان این شهر خبر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه