نام آوران و مشاهیر بم

زندگی‌نامه پروفسور محمود لشکری‌زاده‌‌ بمی، خالق تئوری ‌بمی در ریاضیات جهان

بیوگرافی ریاضی‌دان بزرگ جهان و از مشاهیر شهر بم

زندگی‌نامه پروفسور محمود لشکری‌زاده‌‌ بمی؛ دانش‌آموخته دانشگاه شفیلد انگلستان و از ریاضی‌دانان برجسته‌ی ایرانی


پروفسور لشکری‌زاده شامگاه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ درگذشت.


بیوگرافی دکتر محمود لشکری‌زاده بمی

زندگی‌نامه پروفسور محمود لشکری‌زاده‌‌ بمی
پروفسور محمود لشکری‌زاده بمی

سایت باغشهر بم: محمود ‌لشکری‌زاده ‌بمی سال ۱۳۲۷ در محله باغدشت شهر بم به دنیا آمد.

وی تحصیلات خود را از دبستان افخم بم شروع کرده و پایه‌دوازدهم را در دبیرستان خوارزم ادامه می‌دهد و به‌ این ترتیب دیپلم خود را سال ۱۳۴۷ اخذ می‌کند.

پروفسور لشکری‌زاده در خصوص دوران تحصیل خود در تهران، چنین می‌گوید:

با مشکلات زیادی روبرو بودم، سن کمی داشتم و اولین بار بود از خانواده و شهرم دور می‌شدم و می‌بایست خودم را اداره کنم. اما برای من که از بچگی به ریاضی علاقه‌مند بودم تجربه خوبی شد تا ببینم بچه های تهران چه جور درس می‌خوانند و با مسائل سنگین‌تری روبرو شدم و این‌چنین پایه‌ام قوی شد. 

زندگی‌نامه علمی پروفسور محمود لشکری‌زاده‌‌ بمی

دکتر لشکری‌زاده بمی، سال ۱۳۴۷ و بلافاصله بعد از اخذ دیپلم، بعنوان اولین بمی در رشته ریاضیات دانشگاه اصفهان پذیرفته شد.

محمود لشکری‌زاده کارشناسی خود را در اصفهان می‌گذراند و سال ۱۳۵۰ بعنوان شاگرد اول، در مقطع کارشناسی‌ارشد ریاضی وارد دانشگاه شیراز می‌شود.

دکتر لشکری‌زاده بمی، سال ۱۳۵۳ رتبه اول ریاضیات ارشد را نیز کسب می‌کند و از دانشگاه شیراز فارغ‌التحصیل می‌شود. وی که در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، حائز رتبه اول شده بود، به اصفهان بر‌می‌گردد و در دانشگاه این شهر استخدام می‌شود.
در اوایل سال ۱۳۵۷ و با بورسیه وزارت علوم؛ جهت ادامه تحصیل عازم نیوکاسل انگلیس می‌شود و پس از یک‌سال تحصیل در رشته‌ی جبر، وارد دوره‌ی دکتری آنالیز هارمونیک (یکی از سنگین‌ترین گرایش‌های ریاضی) در دانشگاه شفیلد انگلستان شد.
پروفسور محمود لشکری‌زاده بمی سال ۱۳۶۱ در آزمون استخدامی یکی از دانشگاه های کانادا پذیرفته می‌شود اما وی به ایران بازگشته و با همکاری چند ریاضی‌دان دیگر، مقطع کارشناسی ارشد ریاضی را در دانشگاه اصفهان راه‌اندازی کرد. آن‌ها همچنین در سال ۷۰ دوره دکتری را در این دانشگاه دایر نمودند‌.

زندگی‌نامه پروفسور محمود لشکری‌زاده‌‌ بمی
عکس محمود لشکری زاده بمی و همکارانش (نفر وسط در ردیف نشسته‌ها)

قطب علمی جبر باناخ دانشگاه اصفهان:

از راست ایستاده: دكتر سعيد اعظم، دكتر علی رجالی، دکتر علیرضا عبدالهی، دکتر شکرا…سالاریان، دکتر جواد اسدالهی.

از راست نشسته: دكتر علی‌اكبر محمدی‌حسن‌آبادی،  دکتر محمود لشکری‌زاده بمی، دكتر جعفر زعفرانی.(عکس از سایت دانشگاه اصفهان)

محمود لشکری‌زاده بمی، خالق تئوری بمی در ریاضیات جهان

۴۶ مقاله‌ی علمی معتبر از محمود لشکری‌زاده بمی منتشر شده که از این تعداد حدود ۴۰ مقاله آی.اس.آی هستند و در مجله های علمی کشورهای آمریکا، چین، انگلستان، ژاپن، کانادا و آلمان چاپ شده‌اند.

همچنین از وی یک تئوری در ریاضیات جهان به ماندگار مانده است که به نام تئوری بمی، شناخته می‌شود.

ماجرای ثبت تئوری بمی از پروفسور لشکری‌زاده بمی

تئوری بمی: نمایشی بر نیم گروه‌های توپولوژیک
بوخنر ریاضی‌دان معروف آلمانی در سال 1920 میلادی، قضیه‌ای به نام خودش دارد که قسمتی از آن قضیه را خودش اثبات کرده بود و قسمت دیگر آن که مسأله‌ی طولانی مربوط به فضاهای بدون توپولوژی است توسط پروفسور محمود لشکری‌زاده بمی حل شد. پس از حل این قضیه‌ی ریاضی توسط لشکری‌زاده، ریاضی‌دانان جهان در کنفرانس آنالیز هارمونیک در آلمان (سال 1989) تصمیم گرفتند تا این تئوری را به ثبت برسانند‌.
و نهایتا این تئوری به پاس قدردانی از پروفسور محمود لشکری‌زاده بمی، به نام تئوری بمی به ثبت رسیده است.
همچنین سه تن از دانشمندان جهان به نام‌های لوسون، پیم و هافمن کتابی را در آمریکا منتشر نمودند که مبنای آن، کمک به توسعه ریاضی در جهان است، در این کتاب نیز تئوری بمی، آورده شده است.

یک دیدگاه

  1. روحشان شاد و یادشان گرامی
    ایشان، استاد بنده در دانشگاه اصفهان بودند. سال ۷۱،درس آنالیز ریاضی ۲، درس سختی بود، ولی باعشق، درس را می خواندم، نمره ام ۱۴.۵ شد، ایشان سر کلاس گفتند “هر کس از درس من ۱۲ به بالا بگیرد، فوق لیسانس قبول است.” این جمله را هرگز فراموش نمی کنم. فقدان ایشان سخت است و بسیار غم انگیز.
    بسیار دوست داشتنی، با لهجه شیرین، آرام و محترم بودند.
    یادشان گرامی🌻

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه