تاریخ و تمدن شهر بمنام آوران و مشاهیر بم

معرفی سردار آسپیکان فرمانده نظامی بم باستان در زمان حمله اسکندر به ایران

فیلم: داستان آسپیکان از سرداران هخامنشی داریوش سوم و فرمانده سپاه بم باستان که برابر لشکر اسکندر به مقاومت از مرزهای شرقی ایران پرداخت.

سردار آسپیکان فرمانده نظامی بم باستان بوده و همراه با سپاه خود برابر لشکر اسکندر مقدونی به دفاع از مرزهای جنوب‌شرقی ایران پرداخت؛ مانند سردار آریوبرزن که در دفاع از مرزهای جنوب‌غربی جان‌داد.


فیلم: سردار آسپیکان که بود و چگونه نامش جاودانه شد


باغشهر: قرن ۴ پیش از میلاد و در زمان حمله اسکندر مقدونی به ایران، سرداران هخامنشی زیادی به مقاومت دلیرانه از خاک کشور پرداختند. آریوبرزن از شاهزادگان و سرداران سپاه داریوش سوم و شناخته‌شده‌ترین سردار ایرانی بود که از مرزهای ایران دفاع کرد. او همراه با لشکر خود در جنوب غربی ایران؛ شجاعانه برابر سپاه اسکندر مقاومت کرد و جان داد.
آریوبرزن و سپاه کم تعدادش تلفات سنگینی به لشکر دشمن وارد کرده بودند اما آنها با خیانت چوپان ایرانی در محاصره قراره گرفتند و نهایتا سپاهیان اسکندر مقدونی با پرتاب نیزه و تیر و کمان، آریوبرزن و یارانش را از پای درآوردند.

سرگذشت مشابه سردار آسپیکان و آریوبرزن

سردار آسپیکان فرمانده نظامی لشکر بم ارگ قدیم باستان

بم در جنوب شرقی ایران؛ اهمیت فراوان نظامی در آن منطقه‌ی بیابانی داشت و سردار “آسپیکان” که از فرماندهان هخامنشی “بم ِ باستان” بود همراه با یاران خود در برابر حمله  لشکر اسکندر ایستادگی کردند.
مقاومت سپاه آسپیکان آنجا شکست که سربازان اسکندر او و یارانش را همچون آریوبرزن، از فاصله دور و با نیزه و تیر از پای درآوردند.

پس از گذشت هزاره‌ها از آن واقعه، اکنون نیز در نزدیکی ارگ قدیم و چسبیده به شهر بم، روستایی به نام آن سردار هخامنشی وجود دارد که “اِسفیکان” نامیده می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه