اخبار استان کرمان

سرما و یخبندانِ آذر به استان کرمان می‌رسد / بارش برف در مناطق کوهستانی

همراه با ورود به سومین ماه از فصل پاییز؛ دمای هوا در اکثر مناطق استان کرمان با کاهش محسوس مواجه خواهد شد.

براساس نقشه‌های هواشناسی، برای ارتفاعات و مناطق کوهستانی استان کرمان از جمله دهبکری در بم، طی روزهای پایانی آبان و آغازین آذر؛ بارش باران و برف و همچنین سرما و یخبندان پیش‌بینی می‌شود. همچنین طبق هشدار سازمان هواشناسی، سرد شدن هوا ممکن است باعث لغزندگی جاده‌ها شود.

با ورود سامانه بارشی از امروز (یکشنبه ۲۹ آبان) تا فردا (۳۰ آبان) در نواحی جنوب غربی و برخی مناطق مرکزی استان کرمان بارش باران همراه با وزش باد و در ارتفاعات این مناطق بارش برف پیش‌بینی می‌شود.
سه‌شنبه (اول آذر) و چهارشنبه (دوم آذر) در سراسر استان کرمان دمای هوا به صورت محسوس کاهش پیدا خواهد کرد و احتمال وقوع یخبندان نیز وجود دارد.

هشدارها و توصیه‌های هواشناسی برای روزهای ابتدایی آذر در استان کرمان

سازمان هواشناسی، کاهش دمای هوا و یخبندان در استان کرمان طی روزهای ابتدایی آذرماه را محسوس و قابل توجه دانسته و از مردم خواسته تا آمادگی مواجه با موج سرما را داشته باشند‌

نکات پیشگیرانه برای جلوگیری از یخ‌زدگی لوله‌ها و مخازن آب در معرض هوا و حفاظت از گل و گیاه در فضا باز و بسته به دلیل کاهش محسوس دما در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه توصیه می‌شود.
گلخانه‌داران، کشاورزان و سالن‌داران پرورش دام و طیور با تنظیم دما و تهویه مناسب مراقب سرمازدگی محصولات و دام و طیور خود باشند.
اثر مخاطره لغزندگی جاده‌ها، اختلال در سفرهای بین شهری بویژه در عبور از گذرگاه‌های کوهستانی، احتمال آبگرفتگی معابر بصورت محدود، احتمال بالا آمدن موقت سطح آب رودخانه‌ها، احتمال تاخیر در پرواز و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی است.
سازمان هواشناسی مردم را به احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط در فعالیت کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ‌رو، احتیاط در عبور از حاشیه مسیل‌ها، آمادگی زمستانی راهداری به ویژه در گردنه‌های مناطق سردسیر، احتیاط در قرار دادن نهاده‌های کشاورزی در فضای باز توصیه کرده است.

طبق هشدار سطح زرد سازمان هواشناسی، بارش برف در مناطق شهری استان کرمان چشمگیر نخواهد بود اما در مناطق کوهستانی بارش باران و برف دور از انتظار نیست و به همین جهت اکثر شهرستان‌های استان کرمان طی روزهای آغازین آذر با سرما و یخبندن مواجه می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه