اخبار باغشهر بم

عکس پرنده طرقه کوهی در بم/ باسترک؛ خجالتی و درونگرا

معرفی طرقه کوهی؛ تک‌زی و کم‌رو اما زیبا و باهوش

عکس/مشخصات: طرقه کوهی که با نام باسترک نیز شناخته می‌شود پرنده‌ای زیبا و البته خجالتی با گونه‌ها و رنگ‌های مختلف است که در مناطق کوهستانی محیط زیست بم هم یافت می‌شود.


طرقه کوهی یا باسترک؛ پرنده‌ای از راسته گنجشک‌سانان است. این پرنده در نواحی کوهستانی ایران دیده می‌شود. در فصل تابستان فراوانی آن بیشتر است. طرقه کوهی در مناطق باز و سنگلاخ و یا بین درختان زیست کرده و در نواحی كوهستانی زاد و ولد می‌كند. طرقه کوهی 19 سانتیمتر طول دارد.

عکس معرفی مشخصات طرقه کوهی باسترک در محیط زیست بم شهرستان باغشهر
عکس پرنده طرقه کوهی _ محیط زیست بم
عکس طرقه کوهی – باسترک در روستای دشت روان مرز مشترک بم و جیرفت/ عکاس: سحر رشیدی

انواع مختلف پرنده “طرقه” با رنگ‌های مختلف دیده می‌شود.

دم‌کوتاه طرقه کوهی بلوطی رنگ و وسطش قهوه‌ای است‌. رنگ‌آمیزی در پرنده نر و ماده متفاوت است. ناحیه پشتی و سر و گردن در پرنده نر آبی مایل به خاکستری و ناحیه زیرین بدن و ناحیه دمی نارنجی مایل به قرمز و بال‌ها قهوه‌ای تیره مایل به سیاه است که در زمستان همه پر و بال دارای حاشیه سیاه و سفید می‌شود.

پرنده ماده دارای رنگ‌آمیزی قهوه‌ای مایل به خاکستری همراه با لکه‌ها و رگه‌های سفید و نخودی در ناحیه پشتی و بال‌ها، نیز در ناحیه زیرین بدن قهوه‌ای کمرنگ با رگه‌های قهوه‌ای تیره و ناحیه بیرونی دمی زرد مایل به نارنجی است. پرنده ماده در زمستان اندکی شبیه به فرم زمستانه نرها می‌شود. طرقه‌های جوان نیز شبیه به ماده‌ها هستند.

طرقه کوهی پرنده‌ای خجالتی و تك‌زی است. معمولا با سرعت زیاد از محلی كه نشسته است دور شده و از انظار مخفی می‌شود. طرقه کوهی همواره سعی می‌کند که خود را لابه‌لای سنگ‌ها پنهان کند. مانند چك چك كوهی راست می نشیند و دمش را به آرامی تكان می‌دهد. به كمك دم بلوطی رنگش به آسانی از طرقه بنفش تشخیص داده می‌شود. طرقه کوهی غذای عمده خود را از حشرات تأمین و از خزندگان کوچک و انواع توت‌ها نیز تغذیه می‌کند.

طرقه کوهی توسط لینه دانشمند سوئدی در سال ۱۷۶۶ شناسایی و نامگذاری شد.

در برخی نوشته‌های فارسی این پرنده به نام باسترک نیز معرفی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه