اخبار باغشهر بم

فرمانداری ویژه بم یا جیرفت؟

صحبت‌های رئیس جمهور در ورامین باعث افزایش امیدها در بم و جیرفت شد!

ارتقا شهرستان ورامین به فرمانداری ویژه و خبر رئیس‌جمهور از افزایش ارتقا فرمانداری‌ها در کشور، باعث گمانه‌زنی‌های مجدد از دریافت فرمانداری ویژه در شهرستان‌های بم و جیرفت شده است؛ به‌خصوص که سیدابراهیم رئیسی به‌زودی به استان کرمان سفر خواهد کرد.

ابراهیم رئیسی روز شنبه ۲۸ خرداد در جمع مردم ورامین از ارتقا این شهرستان به فرمانداری ویژه خبر داد و گفت: برای حل مشکلات مردم شهرستان‌ها و تمرکز در تصمیم‌گیری‌های کلان، تعداد فرمانداری‌های ویژه در سطح کشور افزایش می‌یابد. صحبت‌های رئیس‌جمهور در آستانه سفر به استان کرمان، باعث شده تا ارتقا دو شهرستان بم و جیرفت به «فرمانداری ویژه» بار دیگر موضوع اول رسانه‌های استان شود.

فرمانداری ویژه چیست و چه مزایایی دارد؟

فرمانداری ویژه براساس قانون بخش عمده‌ای از اختیارات «استانداری» را دارد و تشکیلاتی است که از فرمانداری عادی وسیع‌تر و توانمندتر است.

برخی از مهم‌ترین مزایای فرمانداری ویژه:

  • فرماندار ویژه بالاتر از فرمانداران عادی و بعنوان معاون استاندار شناخته می‌شود
  • فرماندار ویژه می‌تواند در تصمیم‌گیری‌، برنامه‌ریزی‌ و توزیع بودجه و اعتبارات استانی به طور مستقیم دخالت داشته باشد
  • تخصیص مستقیم ردیف اعتباری و بودجه شهرستان از طریق مرکز (پایتخت)
  • ارتقا سطح مدیران ادارات اجرایی شهرستان به معاونت اداره کل
  • انجام امور اداری شهروندان در شهرستان بدون مراجعه به مرکز استان

شرایط موردنیاز جهت ارتقا به فرمانداری ویژه:

  1. جمعیت شهرستان بیش از ۲۵۰٬۰۰۰ نفر باشد.
  2. جمعیت مرکز شهرستان بیش از ۱۲۵٬۰۰۰ نفر باشد.
  3. مسافت بین مرکز شهرستان و مرکز استان بیش از ۱۲۵ کیلومتر باشد.
  4. سابقه فرمانداری بیش از ۵۰ سال
  5. مساحت شهرستان بیش از ۵ هزار کیلومتر مربع

شهرستان‌های بم و جیرفت بطور مشترک تمام ۵ شرط لازم جهت دریافت فرمانداری ویژه را دارند.

شرایط بم و جیرفت جهت ارتقا به فرمانداری ویژه

طبق سرشماری ۱۳۹۵ شهرستان بم ۳۲۰ هزار و شهرستان جیرفت ۳۰۸ هزار نفر جمعیت دارند. مساحت بم ۱۸ هزار کیلومتر و مساحت جیرفت ۱۳ هزار کیومتر مربع است. مسافت بم تا مرکز استان ۱۸۰ کیلومتر و مسافت جیرفت تا مرکز ۲۲۰ کیلومتر است و همچنین سابقه فرمانداری بم ۸۵ سال و جیرفت ۷۵ سال است.

جیرفت جداشده‌ از سرزمین‌های بم 

بم سال ۱۳۱۶ همزمان با شهرهای بزرگی همچون تهران، اصفهان، شیراز، مشهد، اهواز، تبریز و کرمان به شهرستان ارتقا یافت که جیرفت و ۶ شهرستان جنوبی کرمان نیز از توابع بم محسوب می‌شدند. سال ۱۳۲۶ جیرفت با ارتقا به شهرستان، از بم جدا شد.

تلاش‌های ناکام بم و جیرفت در راه ارتقا به فرمانداری ویژه

خرداد سال ۹۷ حبیب‌الله نیکزادی‌پناه نماینده وقت مردم بم در مجلس، از تصویب طرح ارتقا بم به فرمانداری ویژه خبر داد. مرداد ۹۸ نیز معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمان گفت: طرح ارتقا فرمانداری بم در انتظار تصویب هیات دولت است. چندسال گذشت؛ نماینده عوض شد و مدیران دولتی نیز تماما تغییر کردند اما خبری از تصویب طرح نشد.
در جیرفت نیز مسئولین زیادی طی سال‌های مختلف از ارائه طرح‌هایی جهت ارتقا به فرمانداری ویژه خبر دادند که عملی نشد. امام‌جمعه جیرفت (دی‌ماه ۱۴۰۰) خواستار ارتقا این شهرستان به فرمانداری ویژه شد و گفت: با این ارتقا، بسیاری از مشکلات مردم جنوب حل می‌شود.

هر دو شهرستان می‌توانند

ارتقا هرکدام از شهرستان‌های بم و یا جیرفت به فرمانداری ویژه، مانعی برای ارتقا دیگری نیست و برعکس ِ “استان شدن” که بعید است همزمان برای هر دو منطقه رخ دهد، موضوع ارتقا فرمانداری اما محدودیتی ندارد و با توجه به اینکه شهرهای بم و جیرفت تمام شرایط قانونی را دارند؛ بنابراین در صورت تصویب هیات دولت، هر دو شهرستان می‌توانند ‘فرمانداری ویژه’ را دریافت کنند.
در حال حاضر دو شهرستان رفسنجان و سیرجان تنها فرمانداری‌های ویژه در استان کرمان را در اختیار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه