اخبار باغشهر بم

فیلم: درگیری انتظامات ارگ جدید بم با دو شهروند / نقطه صفر جامعه عصبانی

انتشار فیلم درگیری نیروهای انتظامات ارگ جدید بم با دو شهروند، حواشی زیادی را در سطح شهر ایجاد کرده است.

طی روزهای اخیر فیلمی در فضای مجازی و گروه‌های مختلف واتساپی و پیج‌های اینستاگرامی منتشر شد که درگیری چند نیروی انتظامات شهرک (منطقه ویژه اقتصادی و تفریحی) ارگ جدید با تعدادی از شهروندان را نشان می‌داد.

فیلم: ضرب و شتم دو شهروند توسط نیروهای انتظامات شهرک ارگ جدید بم

قطعا این فیلم ۹۰ ثانیه‌ای نمی‌تواند نشان‌دهنده تمام اتفاقات منجر به وقوع این ماجرا باشد اما آنچه که مشخص است چند نیروی انتظامات شهروندی را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند. اقدامی که حتی با مَنِش و اخلاقیات لات و لوت‌های قدیم هم همخوانی ندارد! حتی در بین گروه‌هایی از اراذل و اوباش هم بعضا قانون و قواعدی وجود دارد که زدن یک نفر توسط چندنفر نه‌تنها افتخاری ندارد که حتی این عمل را اصطلاحا ‘مفت‌بری’ و خارج از مرام و مردانگی می‌دانند. البته آنطور که شاهدین ماجرا نقل می‌کنند پیش از این درگیری، ابتدا دو شهروند رفتارهای ناشایست و به‌دور از اخلاق با نیروهای موتوری انتظامات داشتند که آن رفتار هم دور از مرام بوده است چراکه پرتاب سنگ و اشیا به نیرویی که در حال انجام وظیفه‌ست اخلاقی نیست.

شرح ماجرای درگیری شهروندان و نیروهای انتظامات ارگ جدید 

شب سیزدهم فروردین امسال گروهی از شهروندان همراه با خانواده خود قصد ورود به منطقه ویژه اقتصادی – تفریحی ارگ جدید بم را داشتند که با توجه به اعلام قبلی مدیریت این منطقه مبنی بر ممنوعیت ورود افراد در روز سیزده‌به‌در، نیروهای انتظامات برحسب وظیفه خود مانع از ورود آن‌ها می‌شوند با این‌حال این افراد عنوان می‌کنند چند خودروی دیگر بدون ممانعت انتظامات وارد شهرک شده‌اند پس ما هم باید اجازه ورود داشته باشیم اما نیروهای انتظامات مجددا مانع می‌شوند‌. ابتدا درگیری لفظی بین طرفین شکل می‌گیرد، در همین حین خانمی از این خانواده مشغول فیلم‌برداری از اتفاقات بوده که با واکنش تند یکی از نیروهای انتظامات مواجه می‌شود و نهایتا منجر به درگیری فیزیکی می‌شود.
البته روایت نیروهای انتظامات متفاوت است و مدیریت این واحد مدعی‌ست که افراد مذکور نه تنها از بیراهه وارد شهرک ارگ جدید شده‌اند بلکه در برابر اخطار نیروهای انتظامات اقدام به فحاشی و سنگ‌پرانی کرده و موجب بروز این درگیری ناخواسته شده‌اند‌.
در هرحال حتی اگر بیانیه و گفته‌های انتظامات شهرک ارگ جدید درست هم باشد باز هم ضرب و شتم یک شهروند توسط چند نیروی انتظامات اقدامی به دور از اخلاق و جوانمردی بوده است.

اشتباه محض

اگر به‌جای نیروهای انتظامات ارگ جدید، چندمامور نیروی پلیس این‌چنین شهروندی رو مورد ضرب و شتم قرار می‌دادند باید علاوه‌بر بازرسی و حفاظت، در دادسرا نظام نیز بابت رفتاری به این حد ناشایست جوابگو می‌بودند، چرا که هیچ نیروی نظامی و امنیتی حق برخورد فیزیکی با متهم غیرمسلح را ندارد.
قانونا نیروهای انتظامات شهرک ارگ جدید فقط مسئولیت برقراری نظم و انضباط این منطقه را برعهده دارند. نه حق برخورد فیزیکی دارند و نه اختیاری برای دستگیری و یا بازداشت. در موارد ضروری همچون این ماجرا آن‌ها نهایتا باید نیروی انتظامی را خبر کنند.

با این‌حال نباید به دلیل رفتار چند نیرو، کل مجموعه انتظامات را زیرسوال برد. در همین ایام عید که اکثر مشاغل و شرکت‌های ارگ جدید تعطیل و نیروهایشان در تعطیلات به‌سر می‌بردند، همین نیروها در شیفت‌های طولانی‌مدت مشغول پاسبانی از شرکت‌های بخش اقتصادی ارگ جدید بودند و البته برقراری نظم و انضباط مجموعه تفریحی ارگ که ده شب میزبان هزاران شهروند بود نیز توسط همین نیروها به‌خوبی اجرا شد.


نقطه صفر جامعه عصبانی

اینکه در این ماجرا چه کسی بیشتر مقصر بوده و یا شروع‌کننده اصلی بحث و نزاع‌ها کدام گروه بوده و کدام یک تقصیر بیشتری دارد، مسئله‌ای‌ست که تشخیص آن برعهده مراجع قضایی است‌. اما این اتفاق بار دیگه نشان داد در سطح جامعه ما به‌خصوص در بم که مشکلات شهری و معضلات اجتماعی زیاد است، وضعیت عصبی مردم هر روز بدتر می‌شود و میزان خویشتن‌داری نیز به سطح‌ پایین‌تری می‌رسد.

در این شرایط هیچ “دیو و فرشته‌ای” در شهر وجود ندارد و همگی به یک‌اندازه به روح‌ و روان و اعصاب یکدیگر آسیب می‌زنیم. نیروهای انتظامات هم از سرزمین و سیاره‌ای دیگه نیامدند و ساکنین همین شهر و همشهریان ما هستند. این معضلات اجتماعی و فرهنگی باید از ریشه و در سطح کلان حل شود و با اخراج چند نیروی انتظامات و آجر کردن نان چند خانواده، مشکلات این جامعه عصبی حل شدنی نیست‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه