آثار هنرمندان باغ‌شهر بم

فیلم مصاحبه با روح‌انگیز سامی‌نژاد اولین هنرپیشه زن ایرانی – سال ۱۳۴۹

بخشی از مستند "تاریخ سینمای ایران؛ از مشروطیت تا سپنتا"

مشاهیر بم | فیلم مصاحبه با صدیقه سامی‌نژاد (روح‌انگیز) اولین بازیگر زن سینمای ایران در سال ۱۳۴۹
[۳۷ سال بعد از ساخت فیلم دختر لر با حضور روح‌انگیز]

باغشهر: صدیقه سامی‌نژاد معروف به روح‌انگیز؛ اولین بازیگر زن سینمای ایران است که در ۱۷ سالگی با بازی در فیلم “دختر لر” نامش جاودانه شد. البته حضور در سینما برای روح‌انگیز مشکلات بسیاری را هم بوجود آورد و این تابوشکنی به قیمت سرزنش‌های مردم و زندگی در انزوا تمام شد.
عکس روح‌انگیز سامی‌نژاد اولین بازیگر زن سینما ایران فیلم مصاحبه ۱۳۴۹
عکس صدیقه سامی‌نژاد معروف به روح انگیز اولین بازیگر زن سینما ایران و از مشاهیر باغشهر بم

ورود به صفحه زندگی‌نامه کامل روح‌انگیز سامی‌نژاد


فیلم مصاحبه روح‌انگیز سامی‌نژاد – ۱۳۴۹

روح انگیز سامی‌نژاد سال ۱۳۴۹ درحالی ۳۷ سال از ساخت فیلم دختر لر میگذشت و ۵۴ ساله شده بود؛ در مستند «تاریخ سینمای ایران از مشروطیت تا سپنتا» ساخته محمد تهامی‌نژاد حضور یافت و طی این مصاحبه از سختی‌هایی که بر او گذشت صحبت کرد و به تلخی گریست.

لینک دانلود فیلم مصاحبه روح‌انگیز سامی‌نژاد

«سینمای ایران: از مشروطیت تا سپنتا» فیلم مستندی از محمد تهامی‌نژاد پژوهشگر تاریخ، منتقد و مستندساز معاصر ایرانی است که سال 1349 در تلویزیون ملی ایران تولیدشده است. این فیلم سیاه ‌و سفید بازگوکننده ورود «فیلم» به ایران و شکل‌گیری «سینما» از دورهٔ مشروطیت تا فیلم‌سازی عبدالحسین سپنتا در هندوستان است. روح‌انگیز سامی نژاد بازیگر نقش گلنار در فیلم دختر لر نیز در این مستند به مصاحبه با تهامی‌نژاد نشسته است.

عکس روح‌انگیز سامی‌نژاد فیلم مصاحبه اولین هنرپیشه زن ایران بازیگر دختر لر
عکس صدیقه سامی‌نژاد (روح‌انگیز) در نقش گلنار و همچنین عبدالحسین شیروانی معروف به سپنتا در نقش جعفر – فیلم دختر لر سال ۱۳۱۲

عبدالحسین شیروانی معروف به سپنتا؛ نویسنده، روزنامه‌نگار و فیلم‌ساز ایرانی است که در هندوستان با اردشیر ایرانی صاحب استودیو امپریال فیلم بمبئی همکاری می‌کرد. فیلم “دختر لر” از نوشته‌های اوست و روح‌انگیز توسط وی برای حضور در نقش گلنار انتخاب شد و سپنتا خود نیز نقش اصلی مرد یعنی شخصیت “جعفر” را بازی کرد.

یک دیدگاه

  1. سلام..عاشق تمام مردم این سرزمین و خودم هستم از بس که عجیب هستیم…همه ما فیلم زهره امیر ابراهیمی رو دیدیم و همزمان بهش فحش دادیم…همه ما دختر لر رو بدیم و بهش فحش دادیم…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه