اخبار باغشهر بم

از ریشه‌کن کردن بیماری سالک در بم تا کسب مدال جهانی “فلورانس نایتینگل ۲۰۲۱”

پزشکی که بیماری سالک در شهر بم را ریشه‌کن کرد مدال ارزشمند پزشکان بدون مرز جهان را به‌دست آورد.

“سیدناصر عمادی چاشمی” پزشک ایرانی که در ایام پس از زلزله بم و برای ریشه‌کن کردن بیماری سالک نقش ویژه‌ای ایفا کرده بود، مدال فلورانس نایتینگل را کسب کرد.

به گزارش سایت باغشهر بم، “فلورانس نایتینگل” نام پزشک انگلیسی است که در سال ۱۸۲۰ میلادی به دنیا آمد. وی یک اصلاحگر اجتماعی، آماردان و بنیانگذار پرستاری نوین بود.

کمیسیون اعطای مدال فلورانس نایتینگل متشکل از فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر، کمیته بین المللی صلیب سرخ و شورای بین‌المللی پرستاران با توجه به معیارهایی مانند شجاعت، ایثار و آمادگی برای ارائه خدمت، فعالیت‌های عملی به نفع مجروحان، بیماران یا سایر آسیب دیدگان ناشی از سوانح و جنگ و اقدامات ابتکاری در زمینه بهبود کیفیت درمان و یا آموزش، هر دو سال یک بار به پرستاران دارای معیارهای فوق، این مدال افتخار را اعطا می‌کند.
عکس سیدناصر عمادی چاشمی جدال فلورانس نایتینگل
عکس سیدناصر عمادی چاشمی

سیدناصر عمادی چاشمی پزشک ایرانی است که طبابت‌های داوطلبانه بعد از زلزله در شهر بم و همچنین کشورهای عراق، کنیا، تانزانیا، سومالی، غنا، نیجریه، بروندی، آفریقای جنوبی، زیمبابوه و افغانستان را در کارنامه خود دارد.

از حضور در بم تا کسب مدال جهانی فلورانس نایتینگل

دکتر عمادی سال ۱۳۸۳ بورد تخصصی گرفت. تخصص گرفتن این پزشک با زلزله بم مصادف شد. مسئولان وزارت بهداشت به دکتر عمادی پیشنهاد کردند که به خاطر جانبازی محل خدمت را خودش انتخاب کند. او که می‌دانست در بم سالک بیداد می‌کند آنجا را انتخاب کرد. خودش می‌گوید: حکم مأموریتم را سه ماهه زدند که اگر نتوانستم کار کنم بتوانم برگردم. وقتی آنجا رفتم برخلاف آمار ۲۰۰ نفری سالک با ۲۰ هزار نفر روبه‌رو شدم. روزی ۵۰ نفر را معاینه می‌کردم. حدود یک سال و نیم آنجا کار کردم تا موفق به ریشه‌کن کردن این بیماری شدم.

پس از بم، وی به افغانستان رفت و بعدها نیز به آوارگان و قربانیان حمله داعش در عراق رسیدگی کرد و همچنین با سفر به کشورهای آفریقایی، به جهاد پزشکی ادامه داد. دکتر عمادی به پاس تلاش‌های انسان‌دوستانه خود مدال جهانی”فلورانس نایتینگل” را به‌دست آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه