اخبار باغشهر بم

مطالبه‌گری بمی‌ها جواب داد: کارخانه سرب به‌جای دارزین در مکان دیگری احداث می‌شود

با وجود اینکه برخی از اشخاص، مسئولین و رسانه‌ها - برحسب منافع خود - به احداث کارخانه آلاینده سرب در دارزین (بالادست قنات‌ها) اصرار داشتند اما خوشبختانه سرمایه‌گذار طرح، اعتراض و مخالفت مردم و فعالان محیط‌زیست را محترم شمرده و از احداث این کارخانه در مکان دیگری خبر داد. [ضمنا این کارخانه برای ۴۰۰ نفر شغل ایجاد می‌کرد اما سلامت هزاران نفر از مردم یک شهرستان را به‌خطر می‌انداخت.]

اعتراض و مخالفت با احداث کارخانه آلاینده سرب در دشت دارزین (بالا دست قنات‌های بم) باعث شد تا سرمایه‌گذار طرح از تغییر محل احداث کارخانه خبر دهد.

کلنگ احداث کارخانه شمش و روی دارزین در شهرستان بم بهمن ۹۸ با حضور مسئولان کشوری و استانی به زمین زده شد اما به علت  مخالفت مردم و فعالان محیط زیست، ادامه کار معطل و بلاتکلیف مانده بود.
کارخانه شمش و روی دارزین با هدف تکمیل زنجیره تولید و در ادامه فعالیت مجتمع معدنی و فرآوری سرب و روی خان خاتون واقع در شهرستان بم قرار بود راه‌اندازی شود تا ضمن توسعه اشتغال‌زایی در منطقه بتواند زمینه بهره‌وری بیشتر تولید در این منطقه را نیز به دنبال داشته باشد. اما محلی که قرار بود این کارخانه احداث شود بالادست قنوات بود و به همین دلیل می‌توانست خطرات بی‌شماری برای سلامت مردم بوجود آورد.
باوجود آنکه سرمایه‌گذار بخش خصوصی می‌گوید تاکنون حدود پنج میلیارد تومان در منطقه دارزین سرمایه‌گذاری کرده و همه مجوزهای قانونی نیز برای راه‌اندازی وجود دارد اما تاکید کرده به احترام دغدغه‌های مردمی منتظر می‌ماند تا در مکان مناسب دیگری آب و دیگر الزامات تامین شود و بتواند این کارخانه را راه‌اندازی کند. البته وی ۶ ماه فرصت برای انتخاب مکان دیگر در نظر گرفته که اگر طی این مدت محل جدید معرفی و مهیا نشد، در شهرستان یا استان دیگری آن را احداث کند. 
گروه‌های مردمی و فعالان زیست‌محیطی با اشاره به ثبت جهانی ارگ قدیم و منظر فرهنگی بم و همچنین دو قنات جهانی اکبرآباد و قاسم‌آباد واقع در بروات این شهرستان، معتقدند که راه‌اندازی کارخانه آلاینده سرب در دارزین می‌تواند مشکلات و مخاطراتی را در حوزه های میراثی، زیست محیطی و آب‌های زیرزمینی ایجاد کند./ ایرنا

  • مطالب قبلی سایت باغشهر در ارتباط با کارخانه آلاینده سرب در بم:
  1. مافیا در بم چه کسانی هستند؟ 

  2. جلسه مسئولین و مردم معترض به احداث کارخانه سرب بم
  3. ماجرای پیچیده خان خاتون؛ معدن و کارخانه سرب بلای جان باغشهر بم؟
  4. فرماندار بم: ما هم نگران باغشهر و قنات‌های بم هستیم
  5. نامه کشاورزان به فرماندار باغشهر: با احداث کارخانه سرب در دشت دارزین بم مخالفیم
  6. حمایت غضنفرآبادی از احداث کارخانه سرب در بم
  7. محمد درویش: هیچ‌کجای دنیا شبیه بم نداریم / برای حفظ باغشهر تلاش کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه