اداره اوقاف بم

مشخصات، آدرس و شماره تلفن تماس اداره اوقاف شهرستان بم

ادرس شماره تلفن اداره اوقاف امور خیریه بم
آدرس اداره اوقاف بم روی نقشه

نشانی: خیابان ۲۲بهمن (عربخانه) نبش خیابان پروین اعتصامی (تقریبا روبروی کوچه ۸)

شماره اداره اوقاف بم:

۴۴۲۱۶۴۹۶ – ۰۳۴


تاریخچه شکل‌گیری اوقاف در ایران

اوقاف در دوره سامانیان و صفویان

دیوان اوقاف یا دیوان موقوفات اولین‌بار در تشکیلات اداری دوره سامانیان نام برده شده که به کار مساجد و اراضی موقوفه رسیدگی می‌کرده است. در دوران صفویان متصدی امور موقوفات با نام صدرالصدور وزیر اوقاف و مستوفی موقوفات خوانده می‌شد. در دوران زندیه وزارت موقوفات مسئول رسیدگی به امور موقوفات و بقاع بوده است.

اوقاف در حکومت قاجار (دوران مشروطه)

در دوره قاجار یک سلسله اقدامات اصلاحی در جهت بهبود اوقاف انجام شده است. پس از پیروزی مشروطیت و استقرار حکومت مشروطه در سال 1285 شمسی و تاسیس وزارت معارف و اوقاف و صنایع مستظرفه در سال 1289، امور موقوفات زیر نظر وزارت معارف و اوقاف اداره می گردید و مسئولین ادارات معارف در شهرستان‌ها عهده‌دار انجام امور موقوفات نیز بوده‌اند.

اوقاف در دوران پهلوی

دوران پهلوی اول نام وزارت معارف به وزارت‌خانه فرهنگ و هنر تغییر یافت و اداره اوقاف نیز زیرمجموعه آن شد. همچنین 15 آذر 1343 (دوران پهلوی دوم) با تصویب قانون تفکیک اوقاف از وزارت فرهنگ، تشکیلات سازمان اوقاف مستقل و به نخست وزیری ملحق شد و سرپرستی آن به یکی از معاونین نخست وزیر به عنوان سرپرست سازمان اوقاف محول شد، ضمناً در همین قانون برای سازمان اوقاف، شورای عالی اوقاف نیز پیش‌بینی شده بود.

اوقاف در جمهوری اسلامی

پس از انقلاب ۵۷ در ایران، سازمان اوقاف از حوزه نخست‌وزیری خارج شد و با عنوان سازمان حج و اوقاف زیرنظر وزارت فرهنگ و ارشاد قرار گرفت. سال ۱۳۸۰ دو سازمان حج و اوقاف از یکدیگر تفکیک شدند اما همچنان زیرمجموعه‌ای از وزارت ارشاد محسوب می‌شوند. 

اداره اوقاف در شهرستان بم

تاریخچه اداره اوقاف بم به دوران مشروطه (سال ۱۲۸۵ شمسی) می‌رسد و زیرمجموعه‌ای از وزارت معارف و اوقاف بود. قدیمی‌ترین رئیس اوقاف بم آقای سیف‌الدینی زرندی نام داشت. اولین مدیر اوقاف پس از انقلاب نیز شهید خواجه بود.
براساس نوشته‌های کتاب نوآوران بم؛ قدیمی‌ترین وقف‌نامه بم مربوط موقوفه خواجه عسکر است که ۷۵۰ سال قبل توسط رجب بن برهان‌الدین و روی پوست آهو مکتوب شده است. 

وظایف اداره اوقاف

برخی از وظایف سازمان اوقاف به شرح زیر است:

  • مراقبت کامل در حفظ عین موقوفه
  • نگهداری اموال منقول و ثبت آن ها با مشخصات کامل در دفاتر مربوطه
  • اجاره دادن موقوفه و وصول مال الاجاره آن
    وصول مطالبات موقوفه از بدهکاران
  • انجام تعمیرات لازمه در عین موقوفه و نوسازی آن
  • طرح دعوی و دفاع از حقوق موقوفه، تعقیب و پیگیری دعوی له و علیه آن و در صورت لزوم انتخاب وکیل برای انجام امور مذکور
  • پرداخت مقرری‌های مصوب به خدام و هزینه‌های مربوط به بهای آب و برق و هزینه‌های ضروری و متعارف مربوط به موقوفه