اداره گاز بم

آدرس، اطلاعات و شماره تلفن اداره گاز شهرستان بم / گاز شهری از سال ۱۳۹۵ به بم رسید و شرکت گاز در بلوار شهید رجایی قرار دارد.


اداره گاز بم آدرس شماره تماس اطلاعات

آدرس اداره گاز شهرستان بم: بم – بلوار شهید رجایی (بلوار نیروگاه) نرسیده به میدان پیامبر [روبرو خیابان کمیل]

شماره تماس اداره گاز بم:

44312187 – 034

44312188 – 034

44312189 – 034


روزی که گاز شهری به بم رسید

پروژه لوله‌گذاری خط انتقال گاز شهری از کرمان به سمت بم سال ۱۳۹۰ و به طول ۱۷۰ کیلومتر آغاز شد. این عملیات در مسیر خود همچنین باعث بهره‌مند شدن شهرهای راین و گلباف از مزیت گاز شهری شد و نهایتا سال ۱۳۹۵ گاز به بم رسید و دفتر شرکت ملی گاز ایران رسما فعالیت خود در بم را جهت مدیریت و صدور انشعاب آغاز کرد.

تاریخچه گاز طبیعی در ایران

نوشته‌های تاریخ نویسان کهن نشان می‌دهد که ایرانیان در استفاده از گاز و دیگر مشتقات نفتی بر دیگر اقوام جهان پیشی داشته‌اند، به عنوان مثال وجود بقایای آتشکده‌ها و معابد نظیر آتش جاودانی نزدیک کرکوک که به مشعل بخت النصر معروف بود در نزدیکی یک مخزن گاز طبیعی قرار داشت.
نخستین اسناد تاریخی از استفاده برنامه‌ای گاز در ایران به زمان قاجاریه و سلطنت ناصرالدین شاه مربوط می‌شود، هنگامی که ناصرالدین شاه در سال 1873 میلادی به لندن سفر کرده بود، چراغ‌های گازی که روشنی بخش معابر بودند تعجب وی را بر انگیخت و علاقمند به بازدید از کارخانه چراغ گاز شد. وی پس از بازگشت به ایران، دستور احداث و استفاده از کارخانه چراغ گاز را صادر کرد، استفاده محدود گاز در ایران تا تاریخ 1908 میلادی که نخستین چاه ایران در مسجد سلیمان به نفت رسید کم و بیش ادامه داشت، پس از استخراج نفت،‌ گازهای همراه اجبارا در محل سوزانده می‌شدند.
اولین استفاده از گاز طبیعی، خارج از مناطق نفت‌خیز برای تغذیه کارخانه تازه تاسیس مجتمع کود شیمیایی شیراز بود که در سال 1344 واحد مذکور احداث و بهره برداری از آن آغاز شد و برای خوراک اولیه آن نیاز به گاز طبیعی بود، برای این منظور خط لوله‌ای به قطر 10اینچ و طول تقریبی 215 کیلومتر از گچساران به شیراز احداث شد.