فرمانداری شهرستان بم

سال ۱۳۱۶ و دوره پهلوی اول که بم در تقسیمات کشوری به ‘شهرستان’ ارتقا یافت، فرمانداری نیز تاسیس گردید. هم‌اکنون محمد برزنگ فرمانداری شهرستان بم را برعهده دارد.

در هر شهرستان ‘فرماندار’ بالاترین مقام مسئول آن منطقه است که مدیریت برنامه‌ها، بودجه و هماهنگی تمام ادارات و نهادهای دولتی را برعهده دارد. فرمانداران توسط استاندار معرفی می‌شوند که باید به تایید وزارت کشور نیز برسند.

اطلاعات فرمانداری شهرستان بم

فرماندار فعلی بم: محمد برزنگ
عکس نقشه آدرس اداره فرمانداری شهرستان بم سایت باغشهر
عکس / آدرس ساختمان اداره فرمانداری بم روی نقشه

آدرس: بلوار امام – حدفاصل میدان سرداران و میدان ۱۷ شهریور – محله ۹۰۰ متری – نزدیک به خیابان کوثر

شماره تماس: 44342686 – 034

فکس: 44342683 – 034

ایمیل (پست الکترونیک): info@bam.kr.ir

آدرس سایت: bam.kr.ir


سابقه حکمرانی منطقه‌ای / والی، حاکم، فرماندار

در ایران باستان، شهرها توسط شخصی که “والی یا حاکم” نام داشت اداره می‌شد. حاکم هر منطقه بطور مستقیم و غیرمستقیم توسط پادشاه (حاکم کل کشور) تعیین می‌گردید و مسئول رسیدگی به امور منطقه تحت حکومت خود و دریافت خراج و مالیات از مردم بود.
منطقه بم که در گذشته نیمی از استان کرمان را شامل می‌شد و در مسیر جاده ابریشم نیز قرار داشت همواره برای پادشاهان مختلف ایران از اهمیت زیادی برخوردار بود. سابقه “والی و حاکم” در این منطقه به ۲۸۰۰ سال قبل و دوران مادها (پیش از هخامنشیان) برمی‌گردد. آن زمان که هنوز قلعه یا ارگ ساخته نشده بود و مردم بصورت غیرمتمرکز زندگی می‌کردند.

تاسیس فرمانداری شهرستان بم

سال ۱۳۱۶ و در دوران پهلوی اول، اولین تقسیمات کشوری ایران (بصورت نوین) توسط وزارت کشور صورت گرفت که طی آن منطقه بم همراه با بسیاری از شهرهای بزرگ همچون تهران، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، اهواز و .. تحت عنوان “شهرستان” مرزبندی شد.
حوزه استحفاظی بم در آن سال شامل بخش‌های زیادی از استان کرمان را شامل می‌شد از جمله: شرق کرمان (نرماشیر، ریگان، فهرج) ۷ شهرستان جنوبی (جیرفت، کهنوج، منوجان، عنبرآباد، رودبارجنوب، فاریاب، قلعه گنج) راین، گلباف و بخش‌هایی از شهداد.