اداره پست بم

معرفی تاریخچه، اطلاعات، آدرس و شماره تلفن تماس اداره پست شهرستان بم / لینک سامانه پیگیری بسته ها و مرسولات پستی

اداره پست بم آدرس شماره تماس تلفن رئیس پیگیری مرسولات
آدرس اداره پست روی نقشه / بم میدان امام بلوار پاسداران

آدرس: میدان امام – ابتدای بلوار پاسداران جنب فروشگاه رفاه و مرکز خرید اطلس

شماره تماس پست بم: ۴۴۳۱۳۳۰۲ – ۰۳۴

سامانه آنلاین پیگیری بسته‌ های پستی: [سامانه پست ایران]


در حال حاضر مجتبی قلعه‌خانی رئیس اداره پست شهرستان بم است. پیش از او علیرضا حسانی این مسئولیت را برعهده داشت.
مجتبی قلعه خانی ریاست اداره پست شهرستان بم آدرس شماره تماس
عکس / مجتبی قلعه‌خانی رئیس فعلی اداره پست بم

تاریخچه پست در ایران

تاریخچه راه‌اندازی تشکیلاتی با ویژگی‌های پست امروزی در ایران به دوره هخامنشیان بازمی‌گردد. در آن زمان مجموعه‌ای منظم تحت عنوان چاپار برای برقراری ارتباط و تبادل نامه‌ها و بسته‌ها فعالیت می‌کرد و گروهی از چابک‌سواران با اسب‌های تندرو و در مسافت‌های طولانی، ارتباطی دائمی میان مرکز حکومت و ایالات را برقرار می‌کردند. چاپارخانه‌ها بعنوان تشکیلات بسیار حساس و حیاتی شناخته می‌شدند که کمک زیادی به حکمرانی بهتر پادشاهان ایران می‌کردند.
داریوش بزرگ (از شاهان هخامنشی و داماد کوروش کبیر) در مورد چابک سواران دولتی خود یک سخن معروف دارد: “نه برف، نه باران، نه گرما و نه تاريكی شب نمی‌تواند پيک‌های تندرو را از حركت بازدارد.” امروزه این جمله سر در ساختمان اداره پست نیویورک دیده می‌شود.
در دوره صدراعظمی امیرکبیر (زمان حکومت ناصرالدین‌شاه قاجار) تحولات تازه‌ای در پست کشور رخ داد و پست نوین بنیان‌گذاری شد. در این دوره سرویس‌های پستی منظم بین شهرها ایجاد، تعرفه‌های پستی تعیین و قوانین پستی نیز به تصویب رسید. همچنین سال‌ها بعدها (سال ۱۲۸۸) وزارت پست تشکیلاتی نو یافت و با اداره تلگراف ترکیب و وزارت پست و تلگراف نامیده شد.
سال ۱۳۰۸ (اوایل دوره حکومت پهلوی) با خرید سهام شرکت تلفن، وزارت پست و تلگراف و تلفن شکل گرفت. سال ۱۳۶۷ این نهاد به شرکت ‘پست جمهوری اسلامی’ تعییر نام داد و امروزه نیز با عنوان ‘شرکت ملی پست ایران’ شناخته می‌شود.

تاریخ تاسیس اداره پست در بم

سال ۱۲۸۷ شمسی، اولین پست‌خانه در استان کرمان (شهر کرمان) راه‌اندازی شد. آن زمان در بم تلگراف‌خانه دایر بود اما پست‌خانه وجود نداشت. با این‌حال پس از مدتی امور مربوط به ارسال نامه و بسته‌های پستی در تلگراف‌خانه شهر انجام می‌گرفت. نهایتا سال ۱۳۱۱ اداره پست و تلگراف بم بصورت رسمی آغاز به‌کار کرد.

اولین دفتر اداره پست و تلگراف منطقه بم در محلی دایر شد که امروزه کوچه رضوی نام دارد و از یک‌طرف به بازار آهنگران و از طرف دیگر به خیابان کاشانی (یک‌طرفه) راه دارد. محل بعدی این اداره نزدیک به میدان ارگ (راهنمایی و رانندگی) بود و هم‌اکنون نیز در ابتدای بلوار پاسداران است.

چه‌ کسانی ریاست پست بم را برعهده داشتند؟

اولین رئیس این اداره جهانگیر پیرغیبی بود.

اسامی دیگر روسای اداره پست برگرفته از کتاب نوآوران‌بم:

  • جهانگیر پیرغیبی
  • حمید آقاسی
  • قنبر جهانی
  • مهدی صدری
  • مهدی قمری
  • مهدی بالنگی
  • علیرضا حسانی
  • مجتبی قلعه‌خانی (فعلی)