اداره ثبت اسناد و املاک بم

معرفی اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان بم / آدرس، شماره تلفن تماس و تاریخچه تاسیس

عکس نقشه آدرس اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان بم شماره تلفن تماس
آدرس اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان بم روی نقشه

آدرس: بلوار جمهوری اسلامی – بین کوچه جمهوری ۱۱ و ۱۳

شماره تماس تلفن اداره ثبت اسناد و املاک بم:

۴۴۲۲۱۶۵۰ _ ۰۳۴
۴۴۲۱۵۰۰۳ _ ۰۳۴
۴۴۲۱۷۳۱۰ _ ۰۳۴

رئیس کنونی ثبت اسناد بم: غلامرضا ایازی

دفاتر ثبت ازدواج و طلاق (محضرخانه) و همچنین دفاتر اسناد رسمی زیرنظر اداره ثبت اسناد و املاک می‌باشند.

سامانه آنلاین ثبت اسناد

سایت ثبت من یا همان درگاه یکپارچه خدمات الکترونیکی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با هدف ارائه یکپارچه خدمات الکترونیکی و غیر حضوری راه‌اندازی شده است. این سامانه امکان دسترسی یکپارچه متقاضیان به تمامی خدمات سازمان ثبت از جمله تمامی اسناد ثبت‌شده به نام  اشخاص را فراهم می‌آورد. این سامانه سال ۱۴۰۰ راه‌اندازی شده و با آدرس my.ssaa.ir قابل دسترسی است.

تاریخچه ثبت اسناد و املاک جهان

اکتشافات انجام شده در تمدن‌های قدیم نشان داده است که هم زمان با ثبت سند و شاید قبل از آن به صورت دیگری این عمل در کلده و آشور و عیلام (ایران قدیم) معمول بوده است و کلیه ملل متمدن دنیای قدیم، اصول و قواعدی برای تحکم و تثبیت معاملات داشته‌اند. معروف است که آغاز تاریخ ثبت املاک را به زمان تهیه «لوح تلو» نسبت می‌دهند. این لوح که گفته می‌شود قدمتی حدود شش هزار سال دارد شامل تقسیم و نقشه‌برداری اراضی شهر «دونگی» از شهرهای تمدن کلده می‌باشد. کشف این لوح و سایر کشفیات باستان‌شناسی از تمدن‌های قدیم مصر، یونان و روم بیانگر این نکته است که ثبت اسناد و املاک امروزی، ابتکاری جدید نبوده است.
با ورود آریایی ها به ایران، امور زمین‌داری و کشاورزی دستخوش تحولات و پیشرفت‌های بسیاری قرار گرفت و با گسترش تمدن آریایی در ایران، قوانین و مقرراتی راجع به نظام حقوقی – اجتماعی آن روزگار وضع گردید. یکی از قدیمی‌ترین اسناد نظام اجتماعی آنروز ایران « اوستا » کتاب دینی زرتشتیان است که در قسمتی از آن به نام «وندیداد» مقرراتی راجع به معاهدات و عقود مذکور می‌باشد.

تاسیس رسمی سازمان ثبت اسناد و املاک ایران

نخستین قانون ثبت اسناد در بیستم اردیبهشت سال ۱۲۹۰ در ۱۴۳ ماده به تصویب مجلس شورای ملی رسید و بر اساس این قانون، دایره ثبت اسناد در وزارت عدلیه (دادگستری) تأسیس شد که بعدها به اداره کل و سپس سال ۱۳۵۱ به ‘سازمان’ ارتقا یافت.
امروزه، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بعنوان یکی از مهم‌ترین نهادهای ایران زیرمجموعه قوه قضاییه است. رئیس این سازمان از سوی رئیس قوه قضاییه تعیین می‌شود و از معاونین این قوه به حساب می‌آید.

تاسیس اداره ثبت اسناد و املاک بم

تا پیش از تاسیس اداره ثبت اسناد و املاک، مردم قباله‌های نگارش شده بابت معاملات خود را نزد معتمد محل می‌نوشتند و بصورت لوله‌شده داخل ماسوره‌ای که از نِی‌ کلفت و محکم تهیه می‌شد قرار می‌دادند و دو سر آن را با ‘موم’ می‌بستند تا طعمه موریانه‌ها نشود.

سال ۱۳۱۴ اولین اداره ثبت اسناد و املاک بم تاسیس شد که مکان آن داخل کوچه تختی ۲ واقع بود و توسط فردی به نام ‘آقای پروین’ اداره می‌شد. آقایان عبادی، ابراهیم‌نژاد، طباطبایی و سمیعی‌نژاد از جمله کارمندان این اداره در سال‌های اولیه شکل‌گیری می‌باشند.

ساختمان قدیم ثبت اسناد؛ نماد زلزله بم

طبق آنچه که در کتاب ‘نوآوران بم’ نوشته شده است اولین دفتر اداره ثبت بم داخل کوچه تختی ۲ (شهید پرچمی – بن‌بست احمدی) دایر گردید و پس از چندسال به کوچه انصاری انتقال یافت‌.

سال ۱۳۷۳ ساختمان بزرگی جهت استقرار دائمی این اداره در بلوار معلم ساخته شد که ۹ سال بعد و در زلزله ۵ دی ۸۲ آسیب زیادی دید و به یک طرف کج شد. این ساختمان آواربرداری نشد و بعنوان “ساختمان نماد زلزله بم” از آن نگه‌داری می‌شود.

عکس نماد زلزله ساختمان قدیم اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان بم آدرس شماره تلفن تماس
ساختمان قدیم ثبت اسناد بم (قبل از زلزله) که درحال حاضر نماد زلزله است و در بلوار معلوم قرار دارد.

عکس نماد زلزله ساختمان قدیم اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان بم آدرس شماره تلفن تماس


درحال حاضر ساختمان اداره ثبت اسناد و املاک بم در بلوار جمهوری (حدفاصل جمهوری ۱۱ و ۱۳) قرار دارد و رئیس آن غلامرضا ایازی است.