هلال احمر بم

مشخصات، آدرس و شماره جمعیت هلال احمر شهرستان بم (به همراه مرکز توانبخشی)

آدرس شماره تلفن تماس جمعیت هلال احمر بم مرکز توانبخشی
آدرس جمعیت هلال احمر بم روی نقشه

نشانی: بلوار امام خمینی – بین کوچه ۸ و ۱۰ (روبرو کلینیک سپاه)

مرکز توانبخشی هلال احمر نیز در همین محل واقع شده است.

شماره تلفن هلال احمر بم:

۴۴۲۱۱۷۰۲ – ۰۳۴

۴۴۲۲۱۱۶۲ – ۰۳۴

درحال حاضر احمد سیدی ریاست جمعیت هلال احمر بم را برعهده دارد.

صلیب سرخ جهانی

سال ۱۸۶۳ میلادی به منظور حمایت و کمک‌رسانی به مجروحان جنگی و مصدومان حوادث طبیعی نهادی بین‌المللی با نام صلیب سرخ در ژنو سوئیس تشکیل شد. نماد صلیب سرخ در واقع همان پرچم سوئیس است اما با رنگ متفاوت.

هلال احمر

دولت عثمانی سال ۱۸۷۶ به تقلید از صلیب سرخ، نهادی جهت کمک به مجروحان جنگی و مصدومان حوادث تشکیل داد و به‌جای نشان صلیب سرخ، از پرچم عثمانی (ترکیه) استفاده کرد. در این پرچم از نشان ماه استفاده شده و نام هلال احمر به معنای هلال سرخ است.

جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران

سال ۱۳۰۱ شمسی و پس از آنکه حوادث طبیعی مختلفی از جمله زلزله در خراسان رخ داد، ایران تصمیم گرفت نهادی را تشکیل دهد و کمک‌های بشردوستانه جهانی را دریافت کند. با کوشش امیر اعلم که آن زمان رئیس بهداری خراسان بود جمعیت کمک‌رسانی مردمی – دولتی ایران شکل گرفت.
حکومت ایران پس از آنکه جمعیت امدادرسانی خود را تاسیس کرد به جمعیت صلیب سرخ و هلال احمر پیوست اما نه از پرچم صلیب سرخ و نه از پرچم هلال احمر استفاده نکرد بلکه علامت شیر و خورشید سرخ مربوط به پرچم ایران باستان می‌شد را ثبت نمود.

جمعیت هلال احمر ایران

پس از انقلاب ۵۷، حکومت جدید ایران نشان جمعیت شیر و خورشید سرخ را منحل کرده و از نام و پرچم هلال احمر عثمانی برای تشکل‌های سازمان‌یافته امدادرسانی استفاده نمود. به‌این ترتیب جمعیت هلال احمر ایران شکل گرفت. 

جمعیت شیر و خورشید (هلال احمر) در بم

سال ۱۳۱۳ جمعیت شیر و خورشید سرخ در بم تشکیل شد. غلامحسین‌خان فاطمی اولین رئیس این جمعیت در بم بود. در حال حاضر جای مکان قدیمی این جمعیت در خیابان صدوقی فعلی، کلینیک امام رضا ساخته شده است. (کتاب نوآوران بم)
هم‌اکنون جمعیت هلال احمر بم در بلوار امام خمینی بین کوچه ۸ و ۱۰ قرار دارد و احمدی سیدی ریاست آن را برعهده دارد.