اداره برق بم

آدرس و مشخصات اداره برق بم واقع در بلوار نیروگاه (بلوار شهید رجایی) / تلفن تماس اداره و شماره اتفاقات و خرابی برق شهرستان بم

مدیریت برق شهرستان بم

آدرس: اداره توزیع و مدیریت برق بم در بلوار شهید رجایی (بلوار نیروگاه) قرار دارد.

نشانی اداره نیروگاه برق بم بلوار رجایی
آدرس اداره برق شهرستان بم

شماره تماس اداره برق بم:

۴۴۳۴۳۰۰۰ – ۰۳۴

۴۴۳۴۳۰۰۶ – ۰۳۴

شماره فکس:

۴۴۳۴۳۰۰۳ -۰۳۴

مدیریت: از ۲۹ فروردین ۱۴۰۲ سیدکرامت اکرمیان بعنوان ریاست اداره برق شهرستان بم فعالیت خود را آغاز کرد. پیش از وی حمزه صدیقی این مسئولیت را برعهده داشت.


شماره خرابی و اتفاقات برق بم

در صورت مشاهده مشکلات و قطعی برق منازل و معابر، با شماره تلفن گویا ۱۲۱ مربوط به اتفاقات برق تماس بگیرید.
چنانچه موفق به برقراری ارتباط با تلفن گویا ۱۲۱ (مربوط به خرابی و اتفاقات برق) نشدید؛ می‌توانید با شماره ۴۴۳۴۳۰۰۲ با پیش‌شماره ۰۳۴ مربوط به اتفاقات برق بم تماس حاصل نمایید.

تاریخچه ورود روشنایی به شهرستان بم

تا پیش از ورود برق به بم، مردم از چراغ‌نفتی‌های دستی و همچنین شمع و دیگر راه‌های مشابه جهت روشنایی استفاده می‌کردند.
اولین کارخانه تولید برق بم سال ۱۳۲۶ توسط موسی‌خان شهابی و در خیابان صدوقی فعلی تاسیس گردید و با فروش امتیاز برق و جذب مشترکین، شهر بم از تاریکی نجات یافت. موسی‌خان در دو مرحله طی سال‌های ۱۳۳۶ و ۱۳۴۱ توانایی تولید برق در کارخانه خود را افزایش داد و نهایتا سال ۱۳۴۹ دولت وقت، کارخانه موسی‌خان شهابی را خرید و به شرکت برق منطقه‌ای تحویل داد.

شروع روشنایی ایران از زمان قاجار با چراغ گازی

اولین‌بار که ناصرالدین شاه قاجار رفت سفر فرنگ وقتی برگشت دستور داد خیابان‌های مرکزی شهر به سبک فرنگی با چراغ گازی روشن شود. البته خیلی طول کشید تا چراغ‌های گازی را نصب کنند و یک کارخانه تولید گاز استیلن از کاربیت در خیابان امیرکبیر فعلی راه بیندازند و گاز را با لوله مسی از کارخانه برسانند به چراغ‌ها تا تعدادی از عمارت‌های سلطنتی اطراف میدان توپخانه و همچنین خیابان‌های ناصری و باب‌همایون و درب‌اندرون شب‌ها کمی روشن باشند. البته این چراغ‌های گازی دوام زیادی نداشتند و گویا چراغ‌ها را کوچکتر‌ها مدام می‌شکستند و البته آن‌ها هم که سالم بودند نور چندانی نداشتند.
وضعیت همین‌طور ماند تا این‌که ناصرالدین شاه در یکی از سفرهای خود به روسیه تزاری عجایبی  از زیبایی‌های نیروی الکتریسیته دید و حیرت کرد بنابراین دستور داد یک کارخانه برق خریداری شود و ایران هم برق داشته باشد.

ورود چراغ‌های برقی به ایران

ناصرالدین شاه بعد از بازگشت از روسیه به سرش افتاد که برق را به طهران بیاورد و به آرزویش هم رسید. به دستور شاه قاجار و با همکاری مهندس فرانسوی یک دستگاه کوچک برای تولید برق به طهران آورده و در خیابان باب‌همایون مستقر شد؛ این مولد کوچک برای مدتی چند چراغ برق را در خیابان باب‌همایون روشن می‌کرد.

تولید برق برای مردم

گرچه برق را ناصرالدین شاه به ایران آورد اما بیشتر برای روشنایی کاخ‌ها و خیابان‌های اطراف آن استفاده می‌شد‌.

در دوره حکومت مظفرالدین شاه (فرزند ناصرالدین‌شاه) مولدهای قدرتمندتری به ایران آورده شد و این آغازی برای فروش اشتراک برق به مردم بود که البته فقط  ۶ ساعت از شبانه‌روز و آن‌هم شب‌ها اعمال می‌شد.

مردم از برق می‌ترسیدند

برق و روشنایی در دوره مظفرالدین شاه هم بیستر مصرف صنعتی داشت و مردم کمی برای خرطد اشتراک اقدام می‌کردند. حتی بسیاری از مردم تهران تا سال‌های زیادی از برق می‌ترسیدند و آن را جادوی فرنگی‌ها می‌دانستند؛ در برخی از موارد مردم با گفتن ذکر لاحول از کنار چراغ برق رد میشدند. این رویه تا سال ۱۳۰۰ ادامه داشت و پس از آن همزمان با از بین رفتن ترس مردم و همچنین افزایش تولید برق، به تعداد مشترکین افزوده شد و شهرهای زیادی روشن شدند با این‌حال چند دهه طول کشید تا برق به اکثر استان‌ها برسد. در بم نیز همت و پیگیری موسی‌خان شهابی باعث شد تا این شهر سال ۱۳۲۶ از نعمت برق و جریان الکتریسیته بهره‌مند شود.